5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe?
2015-09-03 13:30
![5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe? [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] 5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zobowiazanie-podatkowe/5-stawka-VAT-na-uslugi-kurierskie-badz-pocztowe-162324-200x133crop.jpg)
Przesyłka © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Import od usług transportu: powstanie obowiązku podatkowego
Dla rozpatrzenia tego zagadnienia warto posłużyć się następującym przykładem.Spółka X prowadzi sprzedaż map wytwarzanych metodami poligraficznymi. Mapy te spółka X sprzedaje z zastosowaniem stawki VAT 5%. Zapłata za zakupione mapy dokonywana jest w formie wpłaty na konto (np. przelew) lub „za pobraniem” (zapłata przy odbiorze przesyłki). Przesyłki realizują firmy kurierskie, których usługi opodatkowane są podstawową stawką VAT, czyli 23% lub operator pocztowy, którego usługi są zwolnione z VAT.
Wysyłka map nie jest samodzielną usługą świadczoną przez spółkę X i zawsze jest ściśle powiązana ze sprzedażą mapy. Zatem czy właściwe będzie traktowanie tej transakcji (sprzedaż mapy oraz koszty przesyłki mapy) jako jednego świadczenia i w związku z tym zarówno do sprzedaży mapy jak i kosztu jej wysyłki stosowanie jednej stawki podatku właściwej dla sprzedaży mapy?
Dla ustalenia powyższej kwestii konieczne jest odniesienie się do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), a dokładniej do regulacji dotyczących podstawy opodatkowania.
Sprzedaż map należy uznać jako świadczenie główne, zasadnicze. Koszty przesyłki doliczone do sprzedaży towarów (map) przez internet nie stanowią samodzielnej usługi.
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przesyłka
Popularną formą dokonywania zakupów jest zamawianie towarów przez internet. Dostarczenie tak zamówionego towaru wiąże się z dokonaniem przesyłki. Na gruncie tym powstają wątpliwości, czy podmiot prowadzący sprzedaż internetową (będący czynnym podatnikiem VAT) może do ceny sprzedawanego towaru doliczyć koszty przesyłki i traktować je razem jako jedną dostawę i w związku z tym do dostawy towaru i przesyłki stosować tę samą stawkę podatku VAT.
W związku z powyższym powinno zostać przyjęte, że koszty wysyłki, ponoszone w związku ze sprzedażą map stanowią element świadczenia zasadniczego (sprzedaży map).
Zatem, w naszym przykładzie, koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą map zaliczają się do podstawy opodatkowania i w związku z tym zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów. Koszty przesyłki należy więc opodatkować według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży map (w tym przypadku jest to stawka VAT 5 %).
Nie ma znaczenia tutaj fakt, że przesyłka towaru za pomocą usług kurierskich opodatkowana jest stawką 23 % lub też to, że świadczenie usług przez operatora pocztowego jest zwolnione z VAT. Zarówno, w przypadku przesyłania map kurierem, jak również za pomocą operatora pocztowego do całości dostawy towarów (sprzedaż map wraz z kosztami przesyłki) stosować należy stawkę właściwą dla towaru sprzedawanego (mapy) czyli 5 % VAT.
![Stawka VAT na transport (nie)międzynarodowy towarów [© thomaslerchphoto - Fotolia.com] Stawka VAT na transport (nie)międzynarodowy towarów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zobowiazanie-podatkowe/Stawka-VAT-na-transport-nie-miedzynarodowy-towarow-216730-150x100crop.jpg)
oprac. : Marcelina Fabia / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)