eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe?

5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe?

2015-09-03 13:30

5% stawka VAT na usługi kurierskie bądź pocztowe?

Przesyłka © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Popularną formą dokonywania zakupów jest zamawianie towarów przez internet. Dostarczenie tak zamówionego towaru wiąże się z dokonaniem przesyłki (czy to kurierem czy też przez operatora pocztowego). Na gruncie tym powstają wątpliwości, czy podmiot prowadzący sprzedaż internetową (będący czynnym podatnikiem VAT) może do ceny sprzedawanego towaru doliczyć koszty przesyłki i traktować je razem jako jedną dostawę i w związku z tym do dostawy towaru i przesyłki stosować tę samą stawkę podatku VAT.

Przeczytaj także: Import od usług transportu: powstanie obowiązku podatkowego

Dla rozpatrzenia tego zagadnienia warto posłużyć się następującym przykładem.
Spółka X prowadzi sprzedaż map wytwarzanych metodami poligraficznymi. Mapy te spółka X sprzedaje z zastosowaniem stawki VAT 5%. Zapłata za zakupione mapy dokonywana jest w formie wpłaty na konto (np. przelew) lub „za pobraniem” (zapłata przy odbiorze przesyłki). Przesyłki realizują firmy kurierskie, których usługi opodatkowane są podstawową stawką VAT, czyli 23% lub operator pocztowy, którego usługi są zwolnione z VAT.

Wysyłka map nie jest samodzielną usługą świadczoną przez spółkę X i zawsze jest ściśle powiązana ze sprzedażą mapy. Zatem czy właściwe będzie traktowanie tej transakcji (sprzedaż mapy oraz koszty przesyłki mapy) jako jednego świadczenia i w związku z tym zarówno do sprzedaży mapy jak i kosztu jej wysyłki stosowanie jednej stawki podatku właściwej dla sprzedaży mapy?


Dla ustalenia powyższej kwestii konieczne jest odniesienie się do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), a dokładniej do regulacji dotyczących podstawy opodatkowania.
W świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dodatkowo, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT).

Sprzedaż map należy uznać jako świadczenie główne, zasadnicze. Koszty przesyłki doliczone do sprzedaży towarów (map) przez internet nie stanowią samodzielnej usługi.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Przesyłka

Popularną formą dokonywania zakupów jest zamawianie towarów przez internet. Dostarczenie tak zamówionego towaru wiąże się z dokonaniem przesyłki. Na gruncie tym powstają wątpliwości, czy podmiot prowadzący sprzedaż internetową (będący czynnym podatnikiem VAT) może do ceny sprzedawanego towaru doliczyć koszty przesyłki i traktować je razem jako jedną dostawę i w związku z tym do dostawy towaru i przesyłki stosować tę samą stawkę podatku VAT.


W związku z powyższym powinno zostać przyjęte, że koszty wysyłki, ponoszone w związku ze sprzedażą map stanowią element świadczenia zasadniczego (sprzedaży map).
Koszty wysyłki jako element świadczenia głównego zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i w związku z tym powinny być opodatkowane według stawki VAT właściwej dla sprzedawanych towarów (w przypadku sprzedaży map stawka właściwa to 5 % - na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT).

Zatem, w naszym przykładzie, koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą map zaliczają się do podstawy opodatkowania i w związku z tym zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów. Koszty przesyłki należy więc opodatkować według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży map (w tym przypadku jest to stawka VAT 5 %).

Nie ma znaczenia tutaj fakt, że przesyłka towaru za pomocą usług kurierskich opodatkowana jest stawką 23 % lub też to, że świadczenie usług przez operatora pocztowego jest zwolnione z VAT. Zarówno, w przypadku przesyłania map kurierem, jak również za pomocą operatora pocztowego do całości dostawy towarów (sprzedaż map wraz z kosztami przesyłki) stosować należy stawkę właściwą dla towaru sprzedawanego (mapy) czyli 5 % VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: