Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) okiem organów podatkowych
2015-09-02 13:10
Przeczytaj także: Akcja ratunkowa Sejmu: raje podatkowe jednak opodatkowane od 2015 roku?
4. Stawka opodatkowania
Przesłanką do uznania spółki zagranicznej za CFC jest opodatkowanie co najmniej jednego rodzaju przychodów w państwie siedziby tej spółki stawką niższą niż 14,25%, albo ich zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania.
W tym przypadku interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe wskazują na ścisłą wykładnię warunku opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne. Organy bowiem potwierdzają, że warunek dotyczący stawki odnosi się do nominalnego, a nie rzeczywistego poziomu opodatkowania.
Taki wniosek wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 27 marca 2015 r. sygn. IPPB2/415-1036/14-7/MG. Stan faktyczny dotyczył funduszu SICAV-SIF z siedzibą w Luksemburgu, w którym inwestorem był wnioskodawca. Jak wskazał wnioskodawca, dochody uzyskiwane SICAV-SIF są, zgodnie z przepisami luksemburskimi, opodatkowane stawką 29,22%. Jednocześnie na gruncie prawa luksemburskiego, fundusz SICAV-SIF jest podmiotowo zwolniony z opodatkowania. Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, że fundusz luksemburski nie będzie spełniał warunków do uznania za CFC. Swoją argumentację oparł m.in. na tym, przychody funduszu luksemburskiego nie podlegają zwolnieniu albo wyłączeniu z opodatkowania, a stawka ich opodatkowania jest wyższa niż obowiązująca w Polsce. Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Kolejną korzystną dla podatników interpretacją jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 marca 2015 r. sygn. ILPB4/423-568/14-3/ŁM. W tej interpretacji wnioskodawcą była polska spółka kapitałowa, która posiadała udział w spółkach z siedzibą na Węgrzech. Spółki węgierskie posiadały zakłady w państwach o niższym poziomie opodatkowania oraz osiągały tam przychody przypisane do tych zakładów. Organ podatkowy wydał interpretację indywidualną potwierdzającą stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym dla celów regulacji CFC znaczenie ma stawka podatku obowiązująca na Węgrzech, a nie w państwach, w których spółki węgierskie jako spółki zagraniczne prowadzą działalność poprzez położony tam zagraniczny zakład.
Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2015 r. sygn. IPPB5/423-1082/14-2/AM stwierdził, że CFC nie będzie spółka z siedzibą w Szwecji uzyskująca przychody z odsetek podlegające opodatkowaniu według stawki 22%, w przypadku gdy jej przychody zostaną pomniejszone o koszty związane z emisją euroobligacji.
Zatem, jak wynika z przywołanych powyżej interpretacji, przesłankę opodatkowania przychodów spółki zagranicznej stawką niższą niż w Polsce, albo zwolnienia lub wyłączenia z opodatkowania, organy interpretują ściśle.
5. Prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej
Prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej jest jednym z warunków, które mogą wpłynąć na brak konieczności opodatkowania dochodów zagranicznego podmiotu w Polsce. Jest to jednocześnie przesłanka, która w praktyce może wzbudzić najwięcej wątpliwości.
Zagadnienia tego dotyczyła powołana powyżej interpretacja w sprawie SICAV-SIF. W tym przypadku bowiem organ uznał słuszność stanowiska podatnika także w tej części, która dotyczyła prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez fundusz luksemburski.
6. Podsumowanie
Chociaż interpretacje indywidualne dotyczące regulacji CFC nie są na razie liczne, wskazują jednak na kierunek interpretowania tych przepisów przez organy podatkowe. Obecnie trudno jeszcze przewidzieć, jak ukształtuje się linia interpretacyjna organów w odniesieniu do najbardziej interesujących podatników kwestii. Na pewno jednak na uwagę zasługują interpretacje dotyczące struktur z polskim FIZ oraz zagranicznymi funduszami inwestycyjnymi.
1 2
oprac. : Magdalena Jakubowska / Axon Tax
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)