eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKorekta deklaracji i obniżone odsetki podatkowe podczas kontroli

Korekta deklaracji i obniżone odsetki podatkowe podczas kontroli

2015-08-22 08:17

Korekta deklaracji i obniżone odsetki podatkowe podczas kontroli

Kontrola © Bacho Foto - Fotolia.com

Wszczęcie kontroli podatkowej – zgodnie z art. 284 § 1 Ordynacji podatkowej – następuje zazwyczaj przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej. Z dokonaniem tej czynności przepisy wiążą szereg skutków prawnych, które wpływają na sytuację prawną kontrolowanego. Jednakże wobec szeregu istotnych z punktu widzenia podatnika instytucji prawa podatkowego, pozostaje ona neutralna.

Przeczytaj także: Zaległości podatkowe płaci się z odsetkami za zwłokę

Poniżej przedstawione zostały relacje wszczęcia kontroli podatkowej do: uprawnienia podatnika od złożenia korekty deklaracji, skorzystania przez podatnika z preferencyjnej stawki odsetek za zwłokę oraz terminu przedawnienia i naliczania odsetek za zwłokę.

Korekta deklaracji


Wraz ze wszczęciem kontroli podatkowej zawieszeniu ulega uprawnienie podatnika do dokonania korekty deklaracji. Jednak podatnik nie może skorygować deklaracji jedynie w zakresie objętym kontrolą i przez czas jej trwania (art. 81b § 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej) i w takim zakresie korekta złożona w toku kontroli podatkowej nie wywołuje skutków prawnych (art. 81b § 2 Ordynacji podatkowej). Wskazać przy tym trzeba, że jeśli w toku kontroli organ podatkowy stwierdzi nieprawidłowości i jednocześnie podatnik nie dokonana korekty deklaracji w całości ich uwzględniających zostanie wobec niego wszczęte postępowanie podatkowe, w sprawie będącej przedmiotem kontroli (art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej). Postępowanie to – co do zasady – może zostać wszczęte nie później niż 6 miesięcy od zakończenia kontroli. W sytuacji bowiem kiedy podatnik dokona korekty, w której uwzględni w całości wskazane przez organ nieprawidłowości, a następnie dokona ponownej korekty, w której nie zostaną uwzględnione ujawnione nieprawidłowości postępowanie podatkowe może być także wszczęte po upływie 6 miesięcy (art. 165b § 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Należy natomiast zwrócić uwagę, że jak wynika z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej przedmiotem korekty jest uprzednio złożona deklaracja. Oznacza to dla podatnika wobec którego została wszczęta kontrola podatkowa i który nie złożył deklaracji za kontrolowany okres, że posiada on możliwość złożenia prawnie skutecznej deklaracji.

Obniżona stawka odsetek za zwłokę


Przydatne narzędzia:
Kalkulator odsetek podatkowych

Wszczęcie kontroli podatkowej uniemożliwi podatnikowi skorzystanie z obniżonej stawki odsetek za zwłokę. Zastrzec jednak trzeba, że w sytuacji gdy wszczęcie kontroli podatkowej poprzedzone jest zawiadomieniem o zamiarze jej wszczęcia, brak możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki odsetek następuje po doręczeniu takiego zawiadomienia.
Jak wynika z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej jednym z warunków od spełnienia których uzależnione jest zastosowanie niższej stawki odsetek jest złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji. Natomiast wszczęcie kontroli z mocy prawa skutkuje brakiem skuteczności złożonej w jej trakcie korekty. Ponadto brak możliwości skorzystania preferencyjnej stawki odsetek trwa także po zakończeniu kontroli podatkowej (art. 56 § 1b pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Wątpliwości może przy tym budzić, to czy zakaz korzystania z preferencyjnej stawki odsetek dotyczy wszelkich korekt deklaracji związanych z zakresem przeprowadzonej kontroli, czy zakaz ten obowiązuje jedynie w zakresie ujawnionych przez organ w toku kontroli nieprawidłowości. Wydaje się, że zakaz ten dotyczy jedynie drugiej z przedstawionych sytuacji, za czym przemawia ratio legis wskazanego przepisu, którym jest motywowanie i premiowanie podatników posiadających zaległości podatkowe do dobrowolnego regulowania tychże zaległości. Z drugiej jednak strony wskazać trzeba, że regulacja ta ma charakter ulgi podatkowej, co też może mieć wpływ na jej interpretację. Zgodnie bowiem z zasadami wykładni przepisy wprowadzające ulgi podatkowe podlegają wykładni ścisłej.

fot. Bacho Foto - Fotolia.com

Kontrola

Wszczęcie kontroli podatkowej – zgodnie z art. 284 § 1 Ordynacji podatkowej – następuje zazwyczaj przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej.


Termin przedawnienia i naliczanie odsetek za zwłokę


Z uwagi na istotność wskazanego terminu odnieść się trzeba również do tego czy wszczęcie kontroli podatkowej wywiera skutki i w tym zakresie. Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe – co do zasady – przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin ten może być przerywany bądź zawieszany w ściśle określonych przypadkach.
Wśród okoliczności wpływających na bieg terminu przedawnienia Ordynacja podatkowa nie wskazuje na wszczęcie kontroli podatkowej. Tym samym termin przedawnienia biegnie niezależnie od toczącej się kontroli.

Podobnie rzecz się ma z naliczaniem odsetek za zwłokę. W art. 54 § 1 Ordynacji podatkowej wymienione zostały zdarzenia, które skutkują nie naliczaniem odsetek. Wśród nich brak jest wszczęcia kontroli podatkowej. Oznacza to, że w razie ujawniania przez organ zaległości podatkowych podatnik będzie zobowiązany naliczyć i wpłacić odsetki także za okres trwania kontroli.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: