eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDotacja na ochronę środowiska nie jest przychodem podatkowym firmy?

Dotacja na ochronę środowiska nie jest przychodem podatkowym firmy?

2015-08-14 13:16

Dotacja na ochronę środowiska nie jest przychodem podatkowym firmy?

Dotacja na ochronę środowiska jako przychód podatkowy firmy? © dizain - Fotolia.com

Otrzymana dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a przeznaczona na zakup zakup środków trwałych, nie stanowi przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29.07.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-169/15/WRz .

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu osobowego gdy dotacja

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca handluje złomem oraz prowadzi stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W październiku 2014 r. otrzymał dofinansowanie na tę ostatnią działalność w formie dotacji w wysokości 600 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (stanowiącą pomoc de minimis). Z otrzymanych pieniędzy wnioskodawca zakupił środki trwałe (w postaci m.in. pompy do przepompowywania cieczy, stacji demontażu, wagi, kompresorów itp.) niezbędne w prowadzeniu tego typu działalności gospodarczej. Wnioskodawca zadał pytanie, czy otrzymaną dotację powinien opodatkować podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu należy stwierdzić, że ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:
* dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
* ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. (...)

fot. dizain - Fotolia.com

Dotacja na ochronę środowiska jako przychód podatkowy firmy?

Otrzymane dotacje co do zasady stanowią przychód, który należy opodatkować. Wyjątkiem są dotacje otrzymane na zakup czy wytworzenie środków trwałych.


W świetle ww. przepisów oraz na gruncie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że z uwagi na to, że ww. kwota przychodu otrzymana przez Wnioskodawcę, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczona została/zostanie w całości na zakup środków trwałych, to na podstawie cytowanego powyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi ona przychodu podatkowego. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: