eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaKredyt dla firm: płacone odsetki nie są kosztem podatkowym?

Kredyt dla firm: płacone odsetki nie są kosztem podatkowym?

2015-08-11 13:02

Przeczytaj także: Odsetki od kredytu na wkład do spółki osobowej nie są kosztem podatkowym


Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem bezpośredniego uznania za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między zaciągniętym kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ww. ustawy oraz fakt ich zapłacenia. Ponadto odsetki te nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Zauważyć przy tym należy, że przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytów (pożyczek) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji, czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe, jak również od rodzaju zaciągniętego kredytu. Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy zawartej z bankiem.

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 1a. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników (art. 14a ust. 2 tej ustawy).

Stosownie do art. 14a ust. 3 ww. ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast w myśl art. 14a ust. 4 ww. ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Jak wynika z powyższych przepisów, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, podatnik nie może wykonywać działalności gospodarczej, tj. usług będących przedmiotem jego działalności. Może jednak wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności lub regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (w tym z tytułu kredytu zaciągniętego przed zawieszeniem).

Jeżeli zatem przykładowo kredyt został zaciągnięty na potrzeby działalności gospodarczej i przed jej zawieszeniem, to odsetki od tego kredytu, w tym zapłacone w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, stanowią koszt uzyskania przychodów. Skoro bowiem zobowiązanie do ich poniesienia powstało przed zawieszeniem działalności gospodarczej, to pomimo niewykonywania działalności gospodarczej poniesione z tego tytułu wydatki w okresie zawieszenia działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile spełniają przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wydatki te należy wówczas uznać za pośrednio związane z działalnością gospodarczą i mające związek z zachowaniem źródła przychodów. Przy czym, na podatniku, jako odnoszącemu korzyść z faktu zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania związku, jaki wydatki te mają z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania. Nadmienić także należy, że zawieszenie działalności gospodarczej, a więc i obowiązku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy (por. art. 44 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie zwalnia z obowiązku prowadzenia w sposób prawidłowy stosownej ewidencji księgowej i ujmowania w niej tych zdarzeń gospodarczych, które podatnik zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma prawo dokonywać w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. (...)

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki z tytułu spłaty odsetek od wskazanych we wniosku kredytów w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, w części w jakiej sfinansowano z nich zakup skanera geodezyjnego nie mogą stanowić dla Wnioskodawcy jako wspólnika spółki cywilnej kosztu podatkowego, ponieważ nie spełniają przesłanek ogólnych zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z wniosku przedmiotowy skaner został wniesiony jako wkład Wnioskodawcy do innej spółki (spółki komandytowej) jeszcze przed zawieszeniem działalności spółki cywilnej, a zatem już wcześniej nie był wykorzystywany na potrzeby tej spółki i przestał być jej składnikiem majątku. Zatem wydatki z tego tytułu poniesione po wniesieniu skanera do spółki komandytowej, a wiec i w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie mają żadnego związku z działalnością gospodarczą tej spółki cywilnej. Nie można więc uznać, że wydatki w postaci odsetek od kredytów w części w jakiej sfinansowano z nich zakup skanera geodezyjnego zostały poniesione w tym okresie w celu osiągnięcia w przyszłości przychodu z prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów.

Natomiast wymagalne i zapłacone odsetki od wskazanych we wniosku kredytów w okresie zawieszenia wykonywania działalności spółki cywilnej, w części w jakiej sfinansowano z nich inne wydatki związane z bieżącą pozarolniczą działalnością gospodarczą spółki cywilnej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności, jeżeli Wnioskodawca jest w stanie udokumentować na jakie cele przeznaczono środki z tych kredytów. Wnioskodawca wskazał bowiem, że przedmiotowe kredyty otrzymał w okresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej na bieżącą działalność tej spółki, co oznacza zarazem, że zobowiązanie do poniesienia wydatków z tytułu odsetek od tych kredytów powstało przed zawieszeniem działalności gospodarczej tej spółki. Jeżeli zatem zapłacone odsetki od wskazanych we wniosku kredytów w okresie zawieszenia wykonywania działalności spółki cywilnej, w części w jakiej sfinansowano z nich inne wydatki związane z bieżącą pozarolniczą działalnością gospodarczą tej spółki, spełniają ogólne warunki zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki z tego tytułu mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, w takiej części w jakiej posiadał on prawo do udziału w zysku spółki cywilnej. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: