Zakup mieszkania na wynajem nie zwalnia z podatku
2015-08-03 13:36
Przeczytaj także: Mieszkanie za granicą zwalnia z podatku
Fiskus może sprawdzić
Także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2015 r. nr IBPBII/2/4511-129/15/ŁCz wskazał, że nie zaspokaja swoich własnych celów mieszkaniowych ten, kto nabywa kolejne nieruchomości, w których może jedynie przebywać czasowo i planuje je wynająć. Stanowią one bowiem lokatę kapitału i źródło zarobkowania, a nie zaspokajają własne cele mieszkaniowe. Organ podatkowy zwrócił tutaj uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię:
„(...) Organy podatkowe mają prawo do własnej oceny artykułowanych przez podatników subiektywnych motywów zakupu nieruchomości mieszkalnych i późniejszych decyzji co do dalszych losów tych nieruchomości. Weryfikacji takiej dokonuje się poprzez porównanie obiektywnych faktów związanych z zakupem i późniejszym losem nieruchomości do deklarowanych motywów działania podatnika. Przy czym motywy te muszą być potwierdzone obiektywnymi faktami. (...)”
Podatnik, u którego przeznaczenie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe zostanie poddane w wątpliwość, musi zatem spodziewać kontroli ze skarbówki.
Przyszły najem nie pozbawia zwolnienia?
Może jednak zdarzyć się tak, że nowe lokum pierwotnie zostanie nabyte w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, niemniej z upływem czasu powyższe ulegnie zmianie i zostanie ono wynajęte. Czy w takim przypadku podatnik traci prawo do zwolnienia?
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2014 r. nr IPPB1/415-934/14-5/MS1 uznał, że podatniczka, która skorzystała z ulgi mieszkaniowej kupując dwa mieszkania, po czym otworzyła działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmie nieruchomości, w której to firmie mieszkania te zostały zaliczone do środków trwałych, nie traci prawa do zwolnienia.
„(...) wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w 2011 r., na nabycie dwóch lokali mieszkalnych z zamiarem realizowania w nich własnych potrzeb mieszkaniowych, uprawnia Wnioskodawczynię do skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)
przepisy prawa podatkowego, ani orzecznictwo organów podatkowych oraz sądów administracyjnych nie określa minimalnego okresu, po którym nieruchomość może zostać zbyta, wynajęta czy też wprowadzona do działalności gospodarczej, tak by podatnikowi nie zostało odebrane prawo do skorzystania z ulgi. Nie została także określona kwestia momentu kwalifikacji lokalu jako lokalu na własne potrzeby mieszkaniowe. Zatem podatnik nie utraci prawa do skorzystania z ulgi jeżeli lokal mieszkalny zostałby zbyty, wynajęty czy wprowadzony do działalności gospodarczej, jeżeli decyzja o zbyciu, wynajęciu czy wprowadzeniu do działalności gospodarczej podjęta by była w terminie późniejszym i nie była planowana już w momencie przeznaczenia przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na zakup przedmiotowego lokalu, np. decyzja zostanie podyktowana zmianą sytuacji życiowej lub ekonomicznej podatnika. (...)” - czytamy w interpretacji.
Powyższe nie jest jednostkowym rozstrzygnięciem.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.12.2014 r. nr IBPBII/2/415-896/14/AK nie pozbawił prawa do zwolnienia studenta, który pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziału w mieszkaniu przeznaczył na zakup innego mieszkania i jego wykończenie w celu mieszkania w nim. Po upływie pewnego czasu od wprowadzenia się do niego wnioskodawca podjął płatne studnia w Czechach, gdzie wynająć pokój. Częściowo utrzymywał się tam z renty po zamarłym ojcu, a częściowo finansowała go matka. W związku z wysokimi kosztami utrzymania postanowił wynająć kupione mieszkanie w Polsce, w stosunku do którego skorzystał ze zwolnienia.
Wydający interpretację uznał, że w takiej sytuacji wynajem mieszkania nie wpływa w żaden sposób na zwolnienie z podatku. Niemniej podatnik musi wykazać, że jego działania były podejmowane celem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W rozpatrywanej sprawie ważne będzie m.in. to, czy przed rozpoczęciem najmu w przedmiotowej nieruchomości wnioskodawca w ogóle mieszkał, czy też jedynie się w nim zameldował, jak też to, czy po zakończeniu studiów ponownie w nim zamieszka.
Organ podatkowy będzie tutaj uprawniony, a nawet zobowiązany zweryfikować wszystkie podnoszone przez podatnika okoliczności związane z zakupem lokalu i późniejszym jego najmem.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)