Niedopłata podatku grozi zajęciem konta bankowego i nie tylko
2015-07-28 12:55
PIT © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą
Jeśli rozliczając zeszłoroczne dochody doliczyliśmy się niedopłaty podatku dochodowego z naszej strony, różnicę powinniśmy zwrócić fiskusowi – nawet jeśli różnica to zaledwie złotówka. Niedopłata PIT-u za 2014 r. mogła pojawić się u podatników, u których w 2014 r. zaliczki na PIT były pobierane czy płacone według 18-proc. stawki, a po zsumowaniu wszystkich dochodów opodatkowanych skalą podatkową przekroczyły one kwotę 85 528 zł, wpadając pod wyższą, 32-proc. stawkę. Będą to też ci, którzy po prostu nie rozliczyli poprawnie wszystkich zaliczek na podatek.Wysokość odsetek za zwłokę
O upływie terminu płatności podatku czy zastosowanej wysokości odsetek za zwłokę fiskus z początku przypomni dłużnemu podatnikowi w sms-ie, mailu, wyśle faks lub po prostu zadzwoni. Uregulowanie zaległości podatkowej wraz z odsetkami kończy sprawę. Natomiast, jeśli suma kwoty zaległości podatkowej i kwoty naliczonych odsetek za zwłokę przekracza dziesięciokrotność kosztów upomnienia (aktualnie 116 zł) lub jeśli okres do upływu terminu przedawnienia należności jest krótszy niż 6 miesięcy, dłużnemu podatnikowi zostanie doręczone coś znacznie gorszego niż sms z informacją o odsetkach.
fot. serq - Fotolia.com
PIT
Przydatne narzędzia:
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych
Blokada rachunku bankowego
Jeśli wymienione wyżej działania informujące i dyscyplinujące nie robią wrażenia na dłużnym podatniku, może dojść do egzekucji jego majątku. W pierwotnej informacji, wysłanej po stwierdzeniu przez urząd niedopłaty, fiskus ostrzega także przed możliwością wszczęcia postępowania egzekucyjnego w sytuacji, kiedy podatnik nie będzie reagował na wezwania do zapłaty zaległości podatkowej. Drugim ostrzeżeniem jest pisemne upomnienie wzywające do dobrowolnego uregulowania zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)