eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSklep z pamiątkami na wakacje to sezonowa działalność gospodarcza

Sklep z pamiątkami na wakacje to sezonowa działalność gospodarcza

2015-07-21 13:19

Sklep z pamiątkami na wakacje to sezonowa działalność gospodarcza

Butik z hot-dogami czy pamiątkami to działalność gospodarcza © Kzenon - Fotolia.com

Sezon wakacyjny w pełni, a to z kolei oznacza, że w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie przybywa punktów małej gastronomii, ze sprzedażą pamiątek, wypożyczaniem sprzętu sportowego czy miejsc noclegowych (zarówno w willach, domkach letniskowych jak i kempingach). W okresie wakacyjnym sporo mieszkańców wspomnianych miejscowości szuka bowiem dodatkowego zarobku w taki właśnie sposób. Często jednak zapominają, że dla fiskusa powyższe jest traktowane jako działalność gospodarcza.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania z podatkiem od firmy czyli bez ryczałtu?

Charakter wykonywanych czynności, stopień ich zorganizowania, a także zarobkowy cel wypełniają tutaj bowiem ustawową definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, zawartej czy to w ustawach podatkowych czy samej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Co to z kolei oznacza? Z jednej strony z fiskusem trzeba się podzielić tak zarobionymi pieniędzmi. Wcześniej jednak „prowadzenie firmy” trzeba zgłosić.
W większości przypadków taka „działalność” jest prowadzona na imię i nazwisko osoby wykonującej dane czynności. To powoduje pewne uproszczenie w zakresie rejestracji firmy, której należy dopełnić na formularzu CEIDG-1. Odrębną kwestią jest objęcie przedsiębiorcy składkami ZUS. Prowadzenie firmy wymaga bowiem co do zasady płacenia z tego tytułu odpowiednich składek. Jednakże z uwagi na to, że omawiana działalność jest z reguły jedynie dodatkowym źródłem przychodu, często opłacanie wszystkich składek nie jest konieczne. Np. osoba pracująca na umowę o pracę z pensją nie niższą niż minimalna, z tytułu prowadzonej firmy opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którą w sporej części będzie mogła odliczyć od obliczonego podatku należnego fiskusowi.

Jakie podatki czekają sezonowego przedsiębiorcę? Przede wszystkim podatek dochodowy, który jednak można rozliczać na cztery różne sposoby (przypomnijmy, że jest to karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy i skala podatkowa). VAT z reguły nie będzie tutaj obowiązkowy, ale dobrowolny. Niemniej ewentualna rejestracja na potrzeby tego podatku, jako czynność dodatkowa, wymaga wizyty w urzędzie skarbowym. O ile bowiem na formularzu CEIDG-1 można wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym (przy karcie podatkowej wymaga to dołączenia dodatkowego formularza), tak zabrakło tutaj pól do rejestracji na potrzeby VAT (formularz VAT-R należy złożyć odrębnie w urzędzie skarbowym).
Podatnicy trudniący się prywatnym najmem nieruchomości nie muszą z tego tytułu otwierać działalności gospodarczej, zaś uzyskane przychody mogą rozliczać ryczałtem (wg stawki 8,5%) bądź skalą podatkową. Niestety w przypadku wynajmu pokoi czy domków letniskowych na doby organy podatkowe wykluczają taką formę rozliczeń. Ich zdaniem przychody uzyskiwane z tytułu udostępnienia lokalu w ramach usług krótkotrwałego zakwaterowania powinny zostać zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kolejne dodatkowe obciążenie związane z prowadzeniem firmy, obok podatków płaconych do urzędu skarbowego oraz składek ZUS, to podatek od nieruchomości. Przedsiębiorcy bowiem płacą go wg najwyższej stawki obowiązującej na danym obszarze.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Butik z hot-dogami czy pamiątkami to działalność gospodarcza

Jakie podatki czekają sezonowego przedsiębiorcę? Przede wszystkim podatek dochodowy, który jednak można rozliczać na cztery różne sposoby.


Po sezonie … zawieszenie


Sezon wakacyjny jednak szybko się kończy, a wraz z nim także dodatkowe źródło dochodu. Co w takim razie należy zrobić aby zmniejszyć swoje obowiązki i zobowiązania finansowe?
Firmę zawsze można zlikwidować, wskutek czego ustanie obowiązek opłacania od niej podatków czy składek ZUS, jak też ewentualnego składania dodatkowych formularzy z działalnością taką związanych.
Jeżeli jednak w przyszłym roku taki przedsiębiorca będzie chciał ponownie dorobić, można skorzystać z instytucji zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Czynność ta jest stosunkowo prosta i dokonuje jej się również na formularzu CEIDG-1. Okres zawieszenia działalności może tutaj trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Przepisy nie przewidują przy tym górnego limitu przerw w prowadzeniu firmy, w związku z czym z prawa do zawieszenia można korzystać corocznie.

Niestety przywilej taki jest zarezerwowany jedynie dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Nadto o ile w okresie zawieszenia nie trzeba płacić od firmy podatków do urzędu skarbowe, czy składek ZUS, a także składać deklaracji VAT, tak instytucja zawieszenia nie chroni przed wyższym podatkiem od nieruchomości.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: