Sprzedaż z przyczepy gastronomicznej bez kasy fiskalnej?
2015-07-16 13:46
Sprzedaż z przyczepy gastronomicznej bez kasy fiskalnej? © goodluz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej
Wcześniej przedsiębiorcy świadczący tego typu usługi mogli korzystać ze zwolnienia z uwagi na wartość obrotu (przypomnijmy, że to obecnie wynosi 20 000 zł w skali roku, przy czym w pierwszym roku sprzedaży dla tzw. osób prywatnych limit ten ustala się w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży). Obecnie jednak §4 pkt lit. i) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych mówi, że zwolnienia te bezwzględnie nie mają zastosowania do świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).
Czy powyższe tyczy się także Fast food-ów (hot-dogi, zapiekanki, hamburgery czy kiełbaski) sprzedawanych z tzw. przyczepy gastronomicznej? Wydaje się, że nie. Dlaczego?
Przede wszystkim należy określić, czy w takim przypadku mamy do czynienia ze stacjonarną placówką gastronomiczną. Oczywiście przepisy podatkowe nie regulują tej kwestii, stąd pomocy trzeba szukać gdzie indziej.
W pojęciu tym nie mieszą się jednak ruchome punkty sprzedaży detalicznej i automaty sprzedażowe.
Stała placówka gastronomiczna to natomiast placówka gastronomiczna czynna w ciągu całego roku kalendarzowego, ewentualnie pracująca z pewnymi przerwami, wynikającymi z takich przyczyn jak remont, okresowy brak personelu (z powodu urlopu lub choroby), okresowa inwentaryzacja itp.
Sezonową placówką gastronomiczną jest natomiast placówka uruchamiana okresowo i działająca nie dłużej niż sześć miesięcy w roku kalendarzowym
fot. goodluz - Fotolia.com
Sprzedaż z przyczepy gastronomicznej bez kasy fiskalnej?
Opierając się na powyższych definicjach uznać zatem należy, że przyczepa gastronomiczna, będąca ruchomym punktem sprzedaży, nie jest placówką gastronomiczną, a co za tym idzie, dokonywana z niej sprzedaż nie musi bezwzględnie być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej (przedsiębiorca może tutaj korzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty).
Nadto rodzi się także pytanie, czy przy tego typu sprzedaży mamy do czynienia z dostawą towarów czy świadczeniem usług (gastronomicznych)? Przygotowanie takiego jedzenia w przyczepie z reguły ogranicza się bowiem jedynie do obróbki termicznej (podgrzania) poszczególnych produktów i dodania do nich sałatek czy surówek bądź dodatków w postaci musztardy, ketchupu czy gotowego sosu. Nadto klientowi nie jest zapewniane miejsce do siedzenia czy też dodatkowa „oprawa” (w postaci chociażby odpowiedniego podania posiłku, tj. obsługi kelnerskiej) występująca np. podczas obiadu w restauracji.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.04.2015 r. nr ILPP2/4512-1-45/15-4/MN uznał, że sprzedaż dań gotowych przygotowanych w punkcie sprzedaży z gotowych produktów i półproduktów, w postaci zapiekanek, hot-dogów czy hamburgerów, które poddawane są obróbce termicznej, w przypadku, gdy klientowi nie jest zapewniona obsługa kelnerska, a serwis pracowników ogranicza się jedynie do przygotowania, zapakowania i wydania gotowego posiłku (klient wybiera jedynie posiłek z dostępnego menu i może go spożyć w dowolnie wybranym przez siebie miejscu), jest traktowana jako kompleksowa dostawa towaru a nie świadczenie usługi. W związku z tym omawiane wyłączenie ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych nie ma tutaj zastosowania.
Również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 04.05.2015 r. nr IPTPP4/4512-50/15-4/UNR stwierdził, że sprzedaż w przyczepie gastronomicznej hot-dogów, kiełbasek na gorąco, herbaty czy kawy może korzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty.
Podsumowując podatnik zajmujący się sprzedażą z przyczepy gastronomicznej hot-dogów, hamburgerów, zapiekanek czy grzanych kiełbasek nie jest objęty bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, jako że z jednej strony sprzedaż ta nie następuje ze stałej placówki gastronomicznej, z drugiej zaś jest ona traktowana jako dostawa towarów a nie świadczenie usług. Oczywiście wystarczające jest wystąpienie chociażby jednej ze wskazanych przesłanek, aby korzystać ze zwolnień w stosowaniu kas fiskalnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
gastrooo / 2017-04-25 17:31:52
czy sprzedaje sie jedzenie z foodtrucka, w barze czy w restauracji kasa fiskalna musi byc. czy sie tego chce czy nie. wazne zeby ten przykry obowiązek wykorzystać na swoją korzyść. mozna to uzyskac kupując polaczenia kasy fiskalnej z mobilnym systemem POS w cenie praktycznie samej kasy fiskalnej. Takie innowacyjne rozwiązanie oferuje storyous.com. Dlaczego warto skorzystać z takiego wlasnie polaczenia - kasa fiskalna jest obowiazkowa, zatem musimy ja miec. Ale mobilny POS daje mozliwosc przeanalizowania na jakich potrawach zarabiamy, ile kosztuje nas koszt produkcji poszczegolnych posilkow, jak pracuja kelnerzy i ktorzy sie obijają, jakie produkty w magazynie sie koncza, dzieki mobilnemu kelnerowi zamowienia splywaja szybciej do kuchni i z niej szybciej wychodza, czyli klient czeka znacznie krocej na swoje zamowienie. [ odpowiedz ] [ cytuj ]