eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweCarpooling: jeśli zarabiasz, zapłać podatek dochodowy i VAT

Carpooling: jeśli zarabiasz, zapłać podatek dochodowy i VAT

2015-07-17 11:18

Carpooling: jeśli zarabiasz, zapłać podatek dochodowy i VAT

Carpooling polega na planowaniu wspólnych przejazdów jednym środkiem transportu © Andrey Popov - Fotolia.com

Carpooling polega na planowaniu wspólnych przejazdów jednym środkiem transportu. Ściślej mówiąc, kierowca samochodu ogłasza, gdzie i kiedy wybiera się w podróż na określonej trasie i dzięki temu inni zainteresowani przejazdem na tej trasie mogą zgłosić chęć odbycia wspólnej podróży. Takie kojarzenie osób chcących podróżować w podobne miejsca jest ostatnio bardzo popularne wśród wielu podróżników zarówno na dalsze, jak i bliższe trasy.

Przeczytaj także: Wynajem nieruchomości w podatku dochodowym i VAT

Biorąc pod uwagę, że podatki są nieodłącznym elementem naszego życia – oczywistym jest postawienie pytania, czy i w tym przypadku nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu?

Z pomocą w tym zakresie przychodzi odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 32705, która pojawiła się 1 czerwca 2015r.

Ministerstwo Finansów odniosło się do sytuacji opisanych w pkt 4 interpelacji, tj. jak z jego punktu widzenia będzie interpretowana sytuacja, gdy:
  1. Kierowca przyjeżdża na wezwanie użytkownika systemu, zawozi go we wskazane miejsce i pobiera za to opłatę przewyższającą koszt zużytego paliwa?
  2. Użytkownik systemu podjeżdża transportem publicznym w miejsce wskazane przez kierowcę, który zawozi go „po drodze” – przy okazji własnej (niezwiązanej z działalnością gospodarczą) podróży – a łączna suma opłat pobranych przez kierowcę nie przekracza kosztów zużytego paliwa i ewentualnych opłat autostradowych.
  3. Właściciel narzędzi użycza przedmiot w zamian za jego konserwację i wymianę zużytej części.

W tym zakresie MF podkreśliło w pierwszej kolejności, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) – dalej zwana w skrócie „u.p.d.o.f.”, nie przewiduje w omawianym temacie szczególnych rozwiązań w zakresie opodatkowania dochodów. Dlatego też każdą sytuację należy analizować indywidualnie z uwzględnieniem zasad opodatkowania poszczególnych źródeł przychodów na gruncie ww. ustawy.
Analizę należy rozpocząć od ustalenia, co może stanowić źródło przychodów na gruncie wyżej wskazanej ustawy. Z całą pewnością w tym zakresie mieści się bowiem działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza czy tzw. inne źródła, w ramach których pojawiają się różne umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami.

Równie istotne jest także zwrócenie uwagi na jedną z podstawowych zasad prawa podatkowego, jaką jest powszechność opodatkowania, zgodnie z którą na gruncie podatku dochodowego należy uznać, że opodatkowaniu nim podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkami określonymi w art. 21, 52, 52a, czy też 52c ww. ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r. ) – dalej zwana w skrócie „o.p.”

Kolejną oczywistą kwestią jest również uznanie, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega co do zasady dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania.

Brak dochodów do opodatkowania


Mając tak ustaloną podstawę, pora na odpowiedź z Ministerstwa Finansów, które jednoznacznie wskazuje, że kierowcy, którzy udostępniają okazjonalnie miejsce w samochodzie osobowym także innym osobom w celu odbycia wspólnej podróży, w zamian za podział kosztów podroży między współtowarzyszy – nie uzyskują dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ w tak przedstawionej sytuacji nie pojawia się przyrost majątku, który spowodowałby powstanie zobowiązania podatkowego.
W tym zakresie sytuacja kształtuje się wręcz optymistycznie, jednakże w życiu zawsze muszą być jakieś wyjątki. Powyższy brak opodatkowania dotyczy bowiem wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych oraz używających samochodu wyłącznie do celów prywatnych!

Działalność zarobkowa – a jednak dochód do opodatkowania


A contrario w przypadku, gdy wspólny przejazd będzie obejmował transport pojazdami służącymi wykonywaniu obowiązków pracowniczych, służbowych bądź zawodowych, powierzonych kierowcy wyłącznie w innym celu niż użytek prywatny – wówczas będzie to uznawane za działalność zarobkową, a zatem dochód z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponadto Ministerstwo Finansów dodaje, że opodatkowaniu będzie podlegał również dochód kierowcy, który powstanie na skutek pobrania od współtowarzyszy podróży opłat za przejazd , które przewyższać będą koszty przejazdu przypadające na każdego z pasażerów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: