Renta inwalidzka z Niemiec bez podatku dochodowego
2015-07-08 13:29
Renta inwalidzka z Niemiec bez podatku dochodowego © lenaconstantin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Niemiecka emerytura bez podatku dochodowego w Polsce?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W 1999 r. podczas pracy na niemieckim gospodarstwie rolnym wnioskodawca uległ wypadkowi, doznając poważnych obrażeń. W maju 2003 r. otrzymał z Niemiec decyzję o przyznaniu mu renty inwalidzkiej od lutego 2000 r. Renta ta była wypłacana wnioskodawcy za pośrednictwem oddziału banku. Po upływie każdego roku bank przesyłał wnioskodawcy PIT-11, w którym wykazywał dochód z Niemiec jako rentę zagraniczną, od której pobierał zaliczki na podatek dochodowy. Kwotę tu uwzględnioną wnioskodawca wykazywał w swoim zeznaniu PIT-36.
Od 2012 r. bank zaprzestał jednak pobierać zaliczkę na podatek od wypłacanej renty, zaś w PIT-11 zaczął ją wykazywać jako dochód zwolniony z podatku. Wnioskodawca posiada przy tym informację z Niemiec, że tam renta również jest zwolniona z podatku i wypłacania jest z Ubezpieczenia Społecznego dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa. Wnioskodawca zadał pytanie, czy dochód z niemieckiej renty winien wykazywać w krajowym zeznaniu podatkowym, a jeśli tak, to gdzie winien on zostać ujęty? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do treści art. 3 ust. 1a cytowanej ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
fot. lenaconstantin - Fotolia.com
Renta inwalidzka z Niemiec bez podatku dochodowego
Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest obywatelem Polski. Źródłem dochodu Wnioskodawcy jest renta wypadkowa wypłacana przez S., tj. z obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych. Renta Wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu w Niemczech.
Skoro renta wypłacana jest z Niemiec, to w sprawie znajdą zastosowanie uregulowania zawarte w umowie z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90).
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.
Na podstawie art. 18 ust. 2 ww. umowy bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że emerytury i renty otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji gdy świadczenia (płatności) są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec, bowiem wówczas stosownie do ww. art. 18 ust. 2 umowy płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.
Niemieckie ustawowe ubezpieczenie społeczne składa się z pięciu działów:
• ustawowe ubezpieczenie na wypadek bezrobocia,
• ustawowe ubezpieczenie emerytalne,
• ustawowe ubezpieczenie zdrowotne,
• ustawowe ubezpieczenie od następstw wypadków oraz
• ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.
Świadczenia pochodzące z tych pięciu działów mogą mieć formę zasiłków jednorazowych lub bieżących świadczeń stałych. Niemniej jednak wyłączne prawo do opodatkowania w Niemczech dotyczy zarówno bieżących stałych świadczeń, jak i jednorazowych zasiłków pochodzących ze wszystkich ww. działów niemieckiego ustawowego ubezpieczenia społecznego.
Zatem mając na uwadze przedstawiony powyżej stan prawny oraz stan faktyczny, należy stwierdzić, że renta wypłacona Wnioskodawcy z obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych Niemiec, zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy polsko-niemieckiej będzie podlegała opodatkowaniu tylko w Niemczech, wobec czego nie będzie podlega opodatkowaniu w Polsce. Nadmienić przy tym należy, że świadczenie to nie podlega także wykazaniu w zeznaniu podatkowym, ani uwzględnieniu dla celów progresji, tj. do ustalenia stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)