Informacje podsumowujące w obrocie krajowym w praktyce
2015-07-08 13:38
Przeczytaj także: Od lipca krajowe informacje podsumowujące w podatku VAT
W informacji takiej trzeba nadto podać:
- nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym
- nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi
- łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 - w odniesieniu do poszczególnych nabywców.
Jak nietrudno zauważyć, zakres podawanych informacji jest tutaj szerszy aniżeli w przypadku informacji VAT-UE (w VAT-27 ustawodawca wymaga bowiem podania nazwy bądź imienia i nazwiska nabywcy, gdzie w VAT-UE wystarczającym jest podanie numeru VAT UE kontrahenta). Na chwilę obecną trudno ocenić, czy literówki w nazwach będą skutkowały koniecznością korygowania tych informacji, niemniej niektóre organy podatkowe mogą podzielać taki pogląd.
Korygowanie deklaracji
W przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę tej informacji. Korektę składa się na tym samym formularzu, w ramach którego należy zaznaczyć pkt 2 w oknie nr 8 „części A" formularza (informującym o tym, że jest to korekta).
Ponadto W przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług, podatnik jest obowiązany skorygować łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokonuje się korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej dotyczącej czynności objętych obowiązkiem złożenia informacji.
Termin oraz miejsce złożenia informacji podsumowującej w obrocie krajowym.
VAT-27 należy składać za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych. Mówi o tym art. 101a ust. 2 ustawy o VAT.
Powyższe oznacza zatem, że okres rozliczeniowy w VAT determinuje częstotliwość składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym. I tak jeżeli podatnik składa deklaracje VAT-7, VAT-27 będzie składany za miesiące kalendarzowe. Jeżeli natomiast podatnik rozlicza się z VAT za okresy kwartalne, również taki okres będzie właściwy dla formularzy VAT-27. Deklaracje VAT-27 mogą być składane zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Przykład 4
Firma X rozlicza się za okresy kwartalne. W lipcu 2015 r. dokonała dostawy towaru podlegającego wykazaniu w informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Informację tę musi złożyć do 26 października 2015 r. (25 październik przypada w niedzielę).
VAT-27 nie stanowi załącznika dla deklaracji VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D. Są one odrębnym – samodzielnym formularzem podatkowym
Wydaje się przy tym, że w okres rozliczeniowych, w których nie wystąpiły transakcje podlegające ujęciu w informacjach podsumowujących w obrocie krajowym podatnik nie powinien składać „pustych” (z wartościami zerowymi) VAT-27.
![MF wyjaśnia: mechanizm odwrotnego obciążenia w podatku VAT [© whitelook - Fotolia.com] MF wyjaśnia: mechanizm odwrotnego obciążenia w podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/MF-wyjasnia-mechanizm-odwrotnego-obciazenia-w-podatku-VAT-181544-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)