Rozwiązanie spółki jawnej: za zaległości w VAT odpowiadają wspólnicy
2015-07-09 13:41
![Rozwiązanie spółki jawnej: za zaległości w VAT odpowiadają wspólnicy [© SylaK - Fotolia.com] Rozwiązanie spółki jawnej: za zaległości w VAT odpowiadają wspólnicy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odpowiedzialnosc-wspolnikow/Rozwiazanie-spolki-jawnej-za-zaleglosci-w-VAT-odpowiadaja-wspolnicy-159364-200x133crop.jpg)
Podatki © SylaK - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową: odpowiedzialność wspólników
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 108 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej do wszczęcia postępowania nie może dojść m.in. przed dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Obowiązek jej doręczenia implikuje bardzo istotną okoliczność, a mianowicie konieczność istnienia adresata decyzji, czyli podatnika. W sytuacji zatem kiedy podmiot, do którego skierowano decyzję, uległ rozwiązaniu brak jest prawnej możliwości skutecznego jej doręczenia. Wskutek rozwiązania bowiem przestaje istnieć podmiot stosunków podatkowych, a tym samym brak jest możliwości określenia przez organ podatkowy w drodze decyzji wysokości zobowiązania podatkowego (por. postanowienie NSA z 13 października 2011 r., I FSK 1622/10). Ważne jest przy tym, że aby przeszkoda do wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, w postaci braku doręczenia decyzji podatnikowi zaistniała, do likwidacji musi dojść przed doręczeniem decyzji w postępowaniu przed organem pierwszej instancji (por. wyrok NSA z 5 grudnia 2014 r., I FSK 94/14).Zgodnie bowiem z art. 115 § 4 Ordynacji podatkowej orzeczenie o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania nie wymaga uprzedniego wydania decyzji, o której mowa w art. 108 § 2 pkt 2.
Przepis art. 115 § 4 Ordynacji podatkowej znajduje także zastosowanie do rozwiązania spółki, o czym stanowi art. 115 § 5 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że ustanie bytu prawnego spółki osobowej, w przeciwieństwie do spółki kapitałowej, nie stanowi przeszkody uniemożliwiającej wszczęcie postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej jej wspólnika.
Możliwość powstania zobowiązania podatkowego z tytułu odpowiedzialności osoby trzeciej trwa do momentu upływu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa (art. 118 § 1 Ordynacji podatkowej). Co ważne, wskazany okres nie jest czasem, w którym ma dojść do doręczenia decyzji osobie trzeciej, ale jedynie do jej wydania przez organ podatkowy (por. wyrok NSA z 23 lutego 2011 r., I FSK 292/10).
Oznacza to, że jakiekolwiek czynności podejmowane w celu utrudnienia doręczenia decyzji (np. doprowadzenie do awizowania korespondencji zawierającej decyzję w okresie bezpośrednio poprzedzającym upływ pięcioletniego terminu do jej wydania, w celu odbioru po upływie tego terminu) nie będą skutkowały uwolnieniem się przez wspólnika od odpowiedzialności za zaległości spółki. Decydująca jest bowiem data wydania decyzji, a ta w głównej mierze zależy od oceny organu co do zupełności zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Tym samym organy podatkowe mogą faktycznie określić zobowiązanie podatkowe spółki jawnej do upływu ostatniego dnia pięcioletniego terminu.
fot. SylaK - Fotolia.com
Podatki
Rozwiązanie spółki jawnej nie chroni wspólnika przed odpowiedzialnością za zaległości spółki w podatku od towarów i usług.
Co ważne, wskazany termin nie może być przerwany bądź zawieszony. Oznacza to, że tylko i wyłącznie w okresie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa organ ma kompetencje do wydania decyzji o odpowiedzialności wspólnika spółki osobowej. Po jego upływie wspólnik spółki jawnej zostaje uwolniony od ryzyka ponoszenia odpowiedzialności za zaległości spółki.
![Zwrot części wkładu wniesionego do spółki osobowej nie podlega PIT [© Africa Studio - Fotolia.com] Zwrot części wkładu wniesionego do spółki osobowej nie podlega PIT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spolka-osobowa/Zwrot-czesci-wkladu-wniesionego-do-spolki-osobowej-nie-podlega-PIT-245152-150x100crop.jpg)
oprac. : Mariusz Miśkiewicz / Axon Tax
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)