eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweStosowanie przepisów o kasach fiskalnych sprawia problemy

Stosowanie przepisów o kasach fiskalnych sprawia problemy

2015-07-02 11:55

Stosowanie przepisów o kasach fiskalnych sprawia problemy

Stosowanie przepisów o kasach fiskalnych sprawia problemy © photology1971 - Fotolia.com

Rok 2015 przyniósł istotne zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kas rejestrujących. Mówiąc w skrócie, kolejne grupy podatników zwolnienia zostały pozbawione. Jak się przy tym okazuje, interpretacja obecnych przepisów pod względem zwolnień sprawia niemałe problemy.

Przeczytaj także: (Nie) Obowiązkowa kasa fiskalna u weterynarza?

Sztandarowym przykładem jest stosowanie kas fiskalnych w biurach rachunkowych. Jeszcze nie tak dawno organy podatkowe zgodnie twierdziły, że w roku 2015 biura rachunkowe, jako że wykonują czynności doradztwa podatkowego, nie tylko nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT z uwagi na wartość sprzedaży, ale też winny obowiązkowo stosować kasy rejestrujące, jeżeli tylko występuje u nich sprzedaż na rzecz osób prywatnych.

Dopiero w interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił, że jeżeli działalność takiego biura skupia się jedynie na usługach księgowych oraz sporządzaniu deklaracji, wybór zwolnienia z VAT jak i korzystanie ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej jest możliwe – wskazując, że czynności takie doradztwem podatkowym nie są (pomimo ich wymienienia w ustawie o doradztwie podatkowym). Szkoda tylko, że interpretacja ta została wydana dopiero 9 kwietnia 2015 r. (nr PT3.8101.2.2015.AEW.16), czyli gdy gro biur w kasy fiskalne już „niepotrzebnie” się zaopatrzyło. Problemy sprawiają jednakże również inne wyłączenia.

Psycholog to nie lekarz, podobnie weterynarz


Kolejne wątpliwości budzą zapisy mówiące o bezwzględnym stosowaniu kas w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Z interpretacji organów podatkowych można wywnioskować, że powyższe obejmuje swym zakresie jedynie zawody regulowane w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty (j.t. Dz. U. z 2015 r. nr 464).
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29.05.2015 r. nr IBPP3/4512-204/15/KG wskazał, że wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów nie obejmuje usług wykonywanych przez psychologa, w tym także superwizora i superwizora psychoterapii.

Niestety organ nie dokonał głębszego uzasadnienia swojego stanowiska.
Ten sam organ podatkowy w interpretacji z dnia 19.03.2015 r. nr IBPP3/4512-83/15/EJ wyjaśnił również, że wyłączenie ze zwolnień swym zakresem nie obejmuje także usług weterynaryjnych.

Analizując przytoczone interpretacje można dojść do wniosku, że organ swoje stanowisko oparł na tym, iż zarówno zawód lekarza weterynarii jak i zawód psychologa regulowany jest przez inne akty prawne aniżeli ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Warto też dodać, że bezwzględnego obowiązku stosowania kas rejestrujących nie mają zakłady opieki zdrowotnej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22.05.2015 r. nr IPTPP4/4512-91/15-4/UNR wyjaśnił, że w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, wnioskodawca jako podmiot leczniczy, nie ma obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej do momentu przekroczenia obrotu w wysokości kwoty 20 000,00 zł.

fot. photology1971 - Fotolia.com

Stosowanie przepisów o kasach fiskalnych sprawia problemy

Rok 2015 przyniósł istotne zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kas rejestrujących. Interpretacja obecnych przepisów sprawia niemałe problemy.


Butik z hot-dogami to nie restauracja ani catering


Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych mówi także, że zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie mają zastosowania do świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
  • świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
  • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.04.2015 r. nr ILPP2/4512-1-45/15-4/MN, sprzedaż dań gotowych przygotowanych w punkcie sprzedaży z gotowych produktów i półproduktów, w postaci zapiekanek, hot-dogów czy hamburgerów, które poddawane są obróbce termicznej, w powyższym się nie mieści, w związku z czym podatnik dokonujący takiej sprzedaży może korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej z uwagi na obroty. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z dostawą towaru a nie świadczeniem usługi

Z pytaniem w powyższej sprawie wystąpił podatnik prowadzący sklepik szkolny, w którym sprzedawane były m.in. wskazane wyroby gastronomiczne.
Również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 04.05.2015 r. nr IPTPP4/4512-50/15-4/UNR stwierdził, że sprzedaż w przyczepie gastronomicznej hot-dogów, kiełbasek na gorąco, herbaty czy kawy może korzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty.

Naprawy i przeglądy samochodów


Ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących bezwzględnie zostali wyłączeni podatnicy świadczący usługi w zakresie naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, wymiany opon lub kół jak też badań i przeglądów technicznych. Nie oznacza to jednak, że wykonywanie wszelkich czynności związanych z obsługą samochodów wymaga stosowania kasy.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23.03.2015 r. nr IPPP2/4512-117/15-4/KOM wyjaśnił, że usługi polegające na praniu i czyszczeniu tapicerki samochodowej oraz tworzyw sztucznych wewnątrz aut oraz praniu i czyszczeniu dywanów nie należą do kategorii usług związanych z szeroko pojętą naprawą samochodów, ich przeglądem technicznym itp., stąd mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej z uwagi na wartość obrotów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 07.05.2015 r. nr IBPP3/4512-227/15/KG wskazał zaś, że w zakresie wyłączenia ze zwolnień mieszczą się ekspertyzy techniczne dotyczące samochodów. W związku z tym podatnik świadczący takie usługi dla osób prywatnych musi bezwzględnie posiadać kasę fiskalną, nawet gdy odbywa się to sporadycznie

Problem z usługami prawniczymi


W 2015 r. nie tylko usługi doradztwa podatkowego świadczone dla tzw. osób prywatnych muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie rejestrującej bez względu na ich wartość czy też częstotliwość występowania. Podobnie jest w przypadku usług prawniczych, w tym także wykonywanych na odległość.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02.04.2015 r. nr IBPP4/4512-8/15/PK wyjaśnił, że usługi prawniczej nie można uznać za usługę elektroniczną jedynie z tego powodu, że określone czynności są wykonywane elektronicznie (poprzez serwis internetowy). Jeżeli klient wysyła elektronicznie konkretne pytanie, które trafia do prawnika (adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego itp.) i ten przygotowuje konkretną odpowiedź tudzież wzór pisma, bądź inny dokument czy umowę, które następnie są przekazywane do klienta również elektronicznie, to wprawdzie usługa taka ma pewne cechy usługi elektronicznej, niemniej nią nie jest – w dalszym ciągu ma ona prawniczy charakter. Prowadzony serwis internetowy jest tutaj bowiem jedynie kanałem komunikacyjnym.

Ten sam organ podatkowy w interpretacji z dnia 27.02.2015 r. nr IBPP3/443-1497/14/EJ wskazał, że w pojęciu usług prawniczych nie mieszczą się natomiast usługi mediacji polegające na pomocy w rozwiązywaniu konfliktów i sporów. Świadczenie usług mediacji, czyli pośredniczenia w sporze, mające na celu ułatwienie stronom dojście do porozumienia, nie stanowi usług doradztwa, ani usług prawniczych. Stąd możliwe jest tutaj korzystanie ze zwolnienia z uwagi na obroty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: