eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKomornik sądowy zapłaci VAT i wystawi paragon z kasy fiskalnej

Komornik sądowy zapłaci VAT i wystawi paragon z kasy fiskalnej

2015-07-05 10:00

Komornik sądowy zapłaci VAT i wystawi paragon z kasy fiskalnej

Komornik sądowy © Andrey Burmakin - Fotolia.com

W dniu 9 czerwca 2015r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną sygn. sprawy PT1.050.1.2015.LJU.19.8, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niniejszą interpretacją dokonano jednocześnie zmiany dotychczasowego stanowiska, wyrażonego w interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004r., sygn. sprawy PP10-812-802/04/MR/1556PP, zgodnie z którą komornicy sądowi nie byli uznawani za podatników VAT, a w konsekwencji nie płacili podatku od towarów i usług od wykonywanych przez siebie czynności.

Przeczytaj także: Komornik naliczy VAT ale nie wystawi paragonu z kasy fiskalnej

Powodem zmiany interpretacji było przede wszystkim orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wskazał bowiem Minister Finansów, analizując zakres pojęcia "działalność gospodarcza" TSUE wskazywał, że jest ono bardzo szerokie i zawiera wszelkie usługi świadczone przez wolne zawody (wyrok w sprawie 235/85 Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Holandii). We wskazanym wyżej wyroku TSUE rozważał zagadnienie, czy notariusze i komornicy w Holandii prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od wartości dodanej:
"W świetle neutralnego charakteru pojęcia działalność gospodarcza, fakt iż działalność notariuszy i komorników polega na wykonywaniu obowiązków przyznanych i regulowanych przez prawo w interesie publicznym , jest nieistotny (...)".

Ponadto w wyroku wskazano, że skoro notariusze i komornicy w Holandii prowadzą niezależną działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług podmiotom trzecim, za co otrzymują płatność na własną rzecz, to muszą być oni uznani za podatników dla celów podatku VAT, w rozumieniu art. 4 ust. 1 i 2 szóstej dyrektywy.

Równocześnie TSUE odniósł się do kwestii wyłączenia spod opodatkowania VAT na podstawie art. 4 ust. 5 szóstej dyrektywy czynności wykonywanych przez notariuszy i komorników wskazując, że nawet jeśli przy wykonywaniu urzędowych czynności notariusze i komornicy realizują uprawnienia władzy publicznej, nie oznacza to, że mogą korzystać z powyższego wyłączenia. Powodem jest fakt, że prowadzą tę działalność nie jako podmiot rządzący się prawem publicznym, ponieważ nie są częścią administracji publicznej, a w formie niezależnej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach wykonywania wolnego zawodu.
W konsekwencji Minister Finansów wskazał, że biorąc pod uwagę m.in. tezy wynikające z orzeczeń TSUE, komornik wykonując w szczególności czynności egzekucyjne, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT działając w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Ponadto warto dodać w tym miejscu, że powyższe zostało także potwierdzone w postanowieniu NSA z dnia 21 lutego 2013r. sygn. akt I FSK 221/22.

W ramach wskazanych zmian Minister Finansów przewidział okres zwolnienia komorników sądowych z obowiązku zapłaty podatku z tytułu wykonywanych przez nich czynności do końca września 2015r., a zatem od 1 października 2015r. komornicy sądowi winni zastosować się do nowej interpretacji przepisów. Jednakże aby zapewnić prawidłowe dostosowanie się do nowej sytuacji, Ministerstwo planuje przygotowanie stosownych materiałów informacyjnych dotyczących obowiązków związanych z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług wykonywanych przez komorników sądowych.

Jakie zatem konsekwencje czekają komorników sądowych? Czy będą zobowiązani ewidencjonować obrót za pomocą kas rejestrujących?
Główną konsekwencją jest zaistnienie dodatkowego obciążenia podatkowego (opodatkowanie podatkiem od towarów i usług), ale również opisywane zmiany wiążą się z konieczności wypełniania obowiązków o charakterze dokumentacyjnym (obowiązek wystawienia faktury VAT). Ponadto najprawdopodobniej również istotną konsekwencją będzie obowiązek korzystania z kasy rejestrującej.

fot. Andrey Burmakin - Fotolia.com

Komornik sądowy

Minister Finansów wydał interpretację ogólną sygn. sprawy PT1.050.1.2015.LJU.19.8, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Obowiązek stosowania kas rejestrujących wynika bowiem bezpośrednio z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2011r. , Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwana dalej w skrócie "u.p.t.u." Jednakże powyższe każdorazowo należy również zweryfikować w oparciu o przewidziane zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji właśnie przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obecnie w tym zakresie funkcjonuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014r., poz.1544) – zwane dalej w skrócie „rozporządzeniem”, które obejmuje zwolnienie poszczególnych czynności i podatników wskazane w § 2 i § 3.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: