eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWymiana opon dla pracowników z kasą rejestrującą

Wymiana opon dla pracowników z kasą rejestrującą

2015-06-25 12:45

Wymiana opon dla pracowników z kasą rejestrującą

Wymian opon © Photographee.eu - Fotolia.com

Jedynie w przypadku, gdyby pracodawca zakupił usługę wymiany opon z zewnątrz i tę odprzedał pracownikom, czynność ta nie musiałaby być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli natomiast pracodawca sam świadczy taką usługę, kasa rejestrująca jest obowiązkowa - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.06.2015 r. nr IBPP3/4512-282/15/UH.

Przeczytaj także: Psycholog to nie lekarz - nie musi mieć kasy rejestrującej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Do końca 2014 r. wnioskodawca świadczył dla swoich pracowników odpłatnie usługi wymiany i wyważania opon. Czynności te były fakturowane fakturą wewnętrzną i opodatkowane. Podobny stan rzeczy ma miejsce w roku 2015. Z uwagi jednakże na zmianę rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w tym roku zwolnienie z kasy fiskalnej w dalszym ciągu mu przysługuje, czy też po wykonaniu takiej usługi po 1 marca 2015 r. konieczne będzie zainstalowanie takiego urządzenia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Stosownie do treści art. 111 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte są obecnie w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Wymian opon

Jedynie w przypadku, gdyby pracodawca zakupił usługę wymiany opon z zewnątrz i tę odprzedał pracownikom, czynność ta nie musiałaby być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli natomiast pracodawca sam świadczy taką usługę, kasa rejestrująca jest obowiązkowa.


Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (zwolnienie przedmiotowe) oraz wysokość obrotu – do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe).

W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W części II załącznika do ww. rozporządzenia – sprzedaż dotycząca szczególnych czynności – w pozycji 35 wymieniono dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.

Stosownie natomiast do zapisu § 4 pkt 2 lit. d ww. rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się, w przypadku świadczenia usług w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy, (…).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: