Paragon fiskalny dokumentuje koszty w księdze podatkowej
2015-06-19 13:40
Paragon fiskalny dokumentuje koszty w KPiR © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zakup paliwa na paragon w kosztach uzyskania przychodu?
Zasady prowadzenia księgi podatkowej reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dowody, na podstawie których stosowne zapisy mogą być dokonane, zostały określone w §12 tego rozporządzenia. Są to przede wszystkim faktury, faktury VAT RR, rachunki czy dokumenty celne. To dokumenty podstawowe, ale nie jedyne.Kolejna lista dowodów księgowych znalazła się w §13 rozporządzenia, wymienia się tutaj m.in. dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem, noty księgowe, dowody przesunięć, opłat pocztowych i bankowych oraz inne dowody opłat.
Możliwość dokumentowania zakupów paragonami fiskalnymi znalazła się natomiast w §14 ust. 4 i 5. Ten ostatni mówi o zakupie za granicą paliwa i olejów. Dla nas istotny jest natomiast ust. 4
Aby jednak paragon stał się dowodem księgowym, na podstawie którego podatnik ujmie koszt, na jego odwrocie musi uzupełnić zawartą w nim treść, poprzez wpisanie swojego nazwiska (nazwy zakładu), adresu oraz rodzaju (nazwy) zakupionego towaru. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie aby w celu uzupełnienia paragonu o dane identyfikacyjne, przybić pieczątkę firmową.
W związku z powyższym zakup chociażby w sklepie detalicznym na potrzeby firmy środków czystości i bhp, czy materiałów biurowych, który został udokumentowany paragonem fiskalnym, po uzupełnieniu o wskazane informacje, może zostać wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodu w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki” w dacie paragonu.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Paragon fiskalny dokumentuje koszty w KPiR
Należy jednak pamiętać, że paragon taki nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nadto jeżeli zakup będzie dotyczył towarów innych, aniżeli wyżej wymienionych, podatnik nie ma prawa poniesionego wydatku, a udokumentowanego paragonem, wpisać do podatkowej księgi.
W takiej sytuacji podatnik winien wystąpić do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury. Trzeba jednak pamiętać, aby żądanie to zgłosić sprzedawcy w odpowiednim terminie. Sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury tylko w przypadku, gdy żądanie zostanie mu zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar (o czym mówi art. 106b ust. 3 ustawy o VAT). Po upływie tego okresu wystawienie faktury będzie uzależnione jedynie od dobrej woli sprzedawcy.
W przypadku dokumentowania niektórych kosztów nie jest w ogóle wymagany dowód zewnętrzny i nie chodzi tutaj tylko o delegacje w podróży służbowej. Ustawodawca dopuszcza udokumentowanie jedynie dowodem wewnętrznym m.in. zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych, zakupu od ludności surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych, czy zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)