Znaki towarowe z amortyzacją jako wartości niematerialne i prawne
2015-06-23 13:22
Jak amortyzować znaki towarowe? © Olivier Le Moal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Programy komputerowe jako wartości niematerialne i prawne
Art. 22b ust. 1 updof obejmuje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji. Zgodnie z nim, m.in. amortyzacji podlegają prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.).- stanowi prawo określone w ustawie Prawo własności przemysłowej,
- zostało przez podatnika nabyte
- nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
- o przewidywanym okresie jego używania dłuższym niż rok,
- wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Ważne jest, aby wszystkie warunki zostały spełnione łącznie. Zatem w przypadku, kiedy prawo ochronne na znak towarowy zostało przez podatnika nabyte w sposób pierwotny (wytworzone we własnym zakresie), to nie może zostać zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych, a tym samym podlegać amortyzacji. Amortyzacji nie będzie również w przypadku nabycia znaku towarowego, a następnie zarejestrowania go w Urzędzie Patentowym (UP).
Fiskus uważa, że gdy UP wyda pozytywną decyzję o rejestracji, to stanie się ono wytworzoną, a nie nabytą przez podatnika wartością niematerialną i prawną. Tym samym wydatki poniesione na wytworzenie we własnym zakresie prawa do znaku towarowego podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
Możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od prawa do znaku towarowego występuje tylko wtedy, gdy na dzień jego nabycia podatnik posiada na mocy prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego szczególną ochronę prawną, czyli wówczas, gdy dochodzi do nabycia wtórnego.
fot. Olivier Le Moal - Fotolia.com
Jak amortyzować znaki towarowe?
Amortyzacja znaku towarowego jako przedmiot praw autorskich
Wyjątkowo niezarejestrowany znak towarowy podlega amortyzacji, jeśli będzie stanowił utwór w zrozumieniu przepisów o prawach autorskich. Wówczas amortyzowane będzie autorskie prawo majątkowe do znaku towarowego.
Zgodnie z art. art. 1 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi oraz znakami graficznymi.
Analizując powyższą definicję przedmiotu praw autorskich, można uznać, że niezarejestrowany znak towarowy jest przedmiotem autorskich praw majątkowych, które również należą do katalogu wartości niematerialnych i prawnych (art. 22b ust. 1 updof ).
Stanowisko uznające prawidłowość amortyzacji niezarejestrowanego znaku towarowego, stanowiącego jednocześnie utwór w rozumieniu przepisów o prawach autorskich zostało potwierdzone w szeregu interpretacji indywidualnych.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator amortyzacji środków trwałych
Należy jednak zwrócić uwagę na wyrok poznańskiego WSA z 28 czerwca 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 210/11), potwierdzony następnie przez NSA w wyroku z 8 października 2013 r. (sygn. akt II FSK 2812/11). Sąd orzekł w nim, że:
“(...) o ile znak towarowy jako twór podlega ochronie zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim, o tyle taki sam znak słowno-graficzny zgłoszony do rejestracji o udzielenie praw ochronnych na znak towarowy traci niejako przymiot utworu, bowiem w momencie zgłoszenia do rejestracji przez właściwy organ patentowy rozpoczyna się niejako jego ochrona na podstawie przepisów ustawy - Prawo własności przemysłowej”.
Mając powyższe na uwadze, należy być bardzo ostrożnym przy wyborze, czy znaki towarowe zaliczyć do kategorii praw autorskich, czy do praw ochronnych w rozumieniu prawa o własności przemysłowej. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że przytoczone interpretacje indywidualne dotyczą konkretnego podatnika.
oprac. : Ilona Kosnowicz / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)