eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweBieżąca korekta niezawinionych kosztów i przychodów podatkowych

Bieżąca korekta niezawinionych kosztów i przychodów podatkowych

2015-06-16 11:07

Bieżąca korekta niezawinionych kosztów i przychodów podatkowych

Księgowa © Gina Sanders - Fotolia.com

Trwają prace nad nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, które mają na celu wprowadzić regulacje tyczące się korekt przychodów i kosztów nie wynikających z winy podatnika. Zgodnie z założeniami korekty takie będą dokonywane na bieżąco (w dacie wystawienia dokumentu korygującego). Obecnie natomiast fiskus bez względu na powód korekty, nakazuje się cofać wstecz, do okresu, w którym przychód bądź koszt został pierwotnie ujęty.

Przeczytaj także: Otrzymany rabat a podatek dochodowy i księgi (rachunkowe)

Przypomnijmy, obecne przepisy w zakresie podatków dochodowych wyjaśniają, w którym momencie na cele podatkowe należy rozpoznać przychód oraz potrącić koszt. Nie ma natomiast żadnych regulacji mówiących o tym, jak powinien zachować się podatnik, jeżeli powyższe są korygowane.

Przez długi okres czasu dominował pogląd uzależniający moment korekty od tego, czy była ona wynikiem błędu, czy też była niezawiniona. I tak dla przykładu jeżeli faktura zawierała błędy, jej korekta winna zostać odniesiona do okresu, w którym pierwotnie wykazano przychód bądź koszt. Jeżeli jednak faktura korygująca została wystawiona w związku z powstaniem określonego zdarzenia już po wystawieniu faktury pierwotnej i była „niezawiniona” (tzn. faktura pierwotna została wystawiona prawidłowo) – ujmowało się ją w bieżącym rozliczeniu (przykładami takiego stanu rzeczy mogą być m.in. udzielenie rabatu posprzedażowego czy zwrot towaru).

W ostatnich latach jednak stanowisko to uległo diametralnej zmianie. Otóż obecnie fiskus uważa, że bez względu na powód korekty, tę zawsze należy odnosić do okresu, w którym miało miejsce pierwotne zdarzenie gospodarcze.
Tytułem przykładu można tutaj przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14.01.2015 r. nr IBPBI/1/415-1241/14/AP, w której to uznał on, że „(…)w związku ze zwrotem towarów przez nabywcę Wnioskodawca zobowiązany będzie pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody o wartość zwróconych towarów i w konsekwencji dokonać stosownych korekt w okresie rozliczeniowym (miesiącu, roku podatkowym), w którym pierwotnie wykaże (wykazał) przychód, to w sytuacji, gdy po zakończeniu roku podatkowego otrzyma zwrot sprzedanych uprzednio (w poprzednim roku) towarów handlowych, winien również dokonać stosownej korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towarów podlegających ujęciu w spisie z natury.(…)”

Pogląd taki nie zawsze podzielały sądy administracyjne, niemniej także i tutaj podobne stanowisko często występowało.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Księgowa

Trwają prace nad nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych, które mają na celu wprowadzić regulacje tyczące się korekt przychodów i kosztów niebędących winą podatnika.


Taka interpretacja przepisów jest niewątpliwie bardzo niekorzystne dla podatników i często spędza sen z powiek wielu księgowym. Są oni bowiem karani za działania niezawinione i zgodne z prawem. Kara taka objawia się wsteczną korektą rozliczeń podatkowych (w tym także złożonych zeznań podatkowych) oraz często także powstaniem zaległości podatkowej, którą naturalnie trzeba uregulować wraz z odsetkami.

Zmiana przepisów


Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, która ma zmienić ustawy o podatkach dochodowym w zakresie korekt przychodów i kosztów. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. i obejmą ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (czyli o ryczałcie ewidencjonowanym).
Zgodnie z założeniami projektu, korekty przychodu oraz kosztu uzyskania przychodów (w tym także odpisów amortyzacyjnych), które nie są spowodowane błędem lub pomyłką (a więc tyczące się m.in. zwrotu towaru, udzielenia rabatu czy upustu itp.), będą dokonywane poprzez zmniejszenie przychodów lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Ustawodawca zabezpieczył się tutaj także przed wartościami ujemnymi sum przychodów i kosztów. I tak jeżeli w okresie, w którym dokonywana jest bieżąca korekta, podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, wówczas podatnik jest obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.

Analogicznie sytuacja prezentuje się po stronie kosztów. I tak jeżeli w okresie, w którym koszty mają być skorygowane, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, wówczas podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.

Korekty spowodowane błędami, np. pomyłkami w ilości czy cenie, a także wartości, w dalszym ciągu będą musiały być ujmowane wstecz – w okresie, którego dotyczą (czyli w okresie ujęcia wartości pierwotnych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: