eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrace rozwojowe w kosztach uzyskania przychodu

Prace rozwojowe w kosztach uzyskania przychodu

2015-06-14 11:24

Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa


Wydatki poniesione na projekt mogą być rozliczane w czasie jako WNIP, jeżeli spełniają przesłanki określone w art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT, czyli:
  • zostały zakończone z wynikiem pozytywnym,
  • w ich wyniku powstał określony produkt lub technologia oraz
  • zostały należycie udokumentowane.

Przydatne narzędzia:
Kalkulator amortyzacji

W celu przyjęcia, że koszty zakończonych prac rozwojowych stanowią wartość niematerialną i prawną konieczne jest sporządzenie dokumentacji, która potwierdzi techniczną przydatność produktu oraz pokrycie tych kosztów spodziewanymi przychodami ze sprzedaży nowych produktów. W przypadku braku takiej dokumentacji, istnieje ryzyko, że organ podatkowy mógłby zakwestionować zakwalifikowanie kosztów prac rozwojowych jako WNIP, ewentualnie uznać, że prace te nie zostały jeszcze zakończone. W takim wypadku organ mógłby wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 16m ust. 2 Ustawy CIT okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych nie może być krótszy niż 12 miesięcy. Wobec tego możliwe jest rozliczenie kosztów prac rozwojowych poprzez odpisy amortyzacyjne w ciągu roku od ich zakończenia z wynikiem pozytywnym.

4. Wybór metody dla celów podatkowych oraz bilansowych


Ustawodawca wymieniając w Ustawie CIT metody rozliczania kosztów prac rozwojowych nie uzależnił sposobu rozliczania tych kosztów od ich ujęcia rachunkowego. Niezależnie zatem, jaką metodę bilansowego rozliczania kosztów prac rozwojowych przyjął podatnik, ma prawo przyjąć dowolną metodę ich podatkowego rozliczenia określoną w art. 15 ust. 4a Ustawy CIT.
Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2014 r. o sygn. IBPBI/2/423-1194/14/AK:
„Z uwagi na fakt, że ustawodawca w sposób wyraźny daje podatnikowi wybór metody rozliczeń kosztów prac rozwojowych dla celów podatkowych i nie uzależnia go w żaden sposób od ich ujęcia księgowego, nie powinno budzić sporu, że w kontekście tej regulacji, ujęcie księgowe nie powinno mieć wpływu na rozliczenia podatkowe.”

Co więcej, podatnik ponoszący wydatki na kilka projektów stanowiących prace rozwojowe może również wybrać odrębną metodą rozliczania tych wydatków dla każdego projektu, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2014 r. o sygn. IBPBI/2/423-1196/14/AK.

Ustawodawca chcąc zachęcić przedsiębiorców do ponoszenia wydatków o charakterze rozwojowym przewidział dużą swobodę w kwalifikowaniu tych wydatków do kosztów prac rozwojowych. Konieczne jest jednak zweryfikowanie, czy wydatki poniesione przez podatnika rzeczywiście stanowią koszty prac rozwojowych, prace rozwojowe zostały już zakończone oraz konsekwentny wybór jednej metody rozliczania tych kosztów dla każdego projektu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: