Biura rachunkowe bez podatku VAT i kasy fiskalnej
2015-06-06 06:03
Biuro rachunkowe © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Biura rachunkowe ze zwolnieniem z VAT od maja 2015 r.
Doradztwo podatkowe - ograniczenia
Jedno z ograniczeń dotyczących świadczenia usług doradztwa podatkowej zostało określone w art. 113 ust. 12 pkt 2 lit b ustawy o podatku od towarów i usług (ustawie o VAT). Przepis ten stanowi, że podatnicy wykonujący usługi doradztwa (w tym więc i doradztwa podatkowego) nie mogą korzystać ze zwolnienia przysługującego ze względu na obrót nieprzekraczający rocznie kwoty 150.000 zł (zwolnienie to przysługuje na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT).
Należy także wskazać na § 4 pkt 2 lit h) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis ten stanowi, że określonych zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących nie można stosować do usług doradztwa podatkowego. Takie usługi, w przypadku świadczeniach ich na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, muszą więc być bezwzględnie rejestrowane na kasie fiskalnej.
Doradztwo w ustawie o doradztwie podatkowym
Problemy interpretacyjne wynikają z ustawy o doradztwie podatkowym. W ustawie tej (art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3) wskazano, że czynności doradztwa podatkowego obejmują min.
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
- sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
Z tej regulacji powyższej, wynika zakwalifikowanie czynności usług biur rachunkowych (min. prowadzenia ksiąg podatkowych i sporządzania deklaracji) jako czynności doradztwa podatkowego. Nie zmienia tego fakt, że zawodowe wykonywanie tych czynności nie jest zastrzeżone dla doradców podatkowych lub innych podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy (art. 2 ust. 2).
fot. apops - Fotolia.com
Biuro rachunkowe
Doradztwo podatkowe wg Ministra Finansów
W interpretacji ogólnej z 9 IV 2015 r. Minister Finansów odrzucił powyższe rozumowanie. Oznacza to, że pojęcia usług doradztwa podatkowego (o których mowa w przepisach regulujących podatek VAT) nie należy rozumień w sposób wskazany w ustawie o doradztwie podatkowym. Zdaniem ministra, usługi doradztwa podatkowego należy rozumień w sensie ścisłym. Usługi takie obejmują więc udzielanie porad podatkowych oraz udział w postępowaniu podatkowym. Doradztwem podatkowym nie będzie natomiast prowadzenie księgowości (w tym sporządzenie ksiąg podatkowych i deklaracji). Takie czynności mają bowiem charakter techniczny, a nie prawny.
Innymi słowy, wg interpretacji Ministra Finansów, typowe usługi biur rachunkowych nie są usługami doradztwa podatkowego.
Skutki interpretacji
Rozstrzygniecie ministra Finansów może mieć pozytywne skutki dla wielu biur rachunkowych. Podmioty takie będą więc mogły, pod określonymi warunkami, korzystać ze zwolnienia z podatku VAT ze względu na kwotę obrotu nie przekraczającą rocznie 150.000 zł oraz ze zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestracyjnych.
oprac. : Michał Samborski / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)