eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweW 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%?

W 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%?

2015-05-27 13:36

W 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%?

W 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%? © lapis2380 - Fotolia.com

W przyszłym roku zacznie obowiązywać nowa stawka podatku dochodowego. Prawo do niej będą mieć jednak tylko niektórzy podatnicy w pewnym niewielkim zakresie. Niemniej zmianę należy ocenić jako pozytywną. Powoduje ona bowiem wyjaśnienie wątpliwości, które nasuwają się obecnie, tzn. gdzie kończy się działalność gospodarza a zaczyna rolnicza.

Przeczytaj także: Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z 2% podatkiem dochodowym?

20 maja 2015 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 699 została ogłoszona ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która zacznie obowiązywać z początkiem 2016 r. Porządkuje ona m.in. formalny status osób, które zajmują się działalnością polegającą na przetwarzaniu w sposób inny niż przemysłowy i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli w postaci chociażby pieczywa, wędlin, dżemów czy mąki.

Mianowicie przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) będą zaliczane do przychodów z innych źródeł.
Przychody ze sprzedaży powyższych produktów nie będą zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Aby jednak tak było, rolnik będzie musiał spełnić cztery kluczowe warunki:
  1. sprzedaż nie będzie wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej (czyli mówiąc innymi słowy będzie ona dokonywana na rzecz ludności);
  2. przetwarzanie produktów roślinnych (w tym także moki) i zwierzęcych i ich sprzedaż nie będzie się odbywać przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze;
  3. sprzedaż produktów będzie wykonywana wyłącznie:
    a) w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone,
    b) na targowiskach,
    przez które rozumie się wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach;
  4. będzie prowadzona ewidencja sprzedaży.

fot. lapis2380 - Fotolia.com

W 2016 r. podatek dochodowy ze stawką 2%?

W przyszłym roku zacznie obowiązywać nowa stawka podatku dochodowego. Prawo do niej będą mieć jednak tylko niektórzy podatnicy w pewnym niewielkim zakresie.


Co w ewidencji?
Podatnicy osiągający powyższe przychody będą obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych zawierającą co najmniej:
  • numer kolejnego wpisu,
  • datę uzyskania przychodu,
  • kwotę przychodu,
  • przychód narastająco od początku roku.

Dzienne przychody będą musiały być ewidencjonowane w dniu sprzedaży.

Przychody takie co do zasady będą opodatkowane skalą podatkową. Oznacza to, że podatek będzie tutaj liczony od dochodu wg odpowiedniej stawki podatku (te na chwilę obecną wynoszą 18% i 32%).

Podatnicy będą jednak mieli możliwość opodatkowania takich przychodów również ryczałtem ewidencjonowanym (formę tę będzie się wybierać poprzez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego stosownego oświadczenia na piśmie). W tym zakresie będzie ich jednak obowiązywał limit przychodów, tak samo jak przedsiębiorców płacących ryczałt. Oznacza to, że wartość sprzedaży z tego tytułu w ciągu roku nie będzie mogła przekroczyć 150 000 euro (w pierwszym roku takiej działalności limitu nie będzie; dopiero w drugim roku podatnik będzie musiał sprawdzać, czy w roku poprzednim go nie przekroczył; jeśli tak, skorzystanie z ryczałtu w roku następującym po tym, w którym miało miejsce przekroczenie limitu, nie będzie możliwe).

Dla sprzedaży wskazanych produktów ustawodawca przewidział przy tym preferencyjną stawkę ryczałtu na poziomie 2% liczonych od uzyskanego przychodu. Podatnik również tutaj będzie musiał prowadzić ewidencję sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (z niezbędnymi informacjami jak podane wyżej).

To nie działalność gospodarcza


Przychody ze wskazanych wyżej produktów będą zaliczane do przychodów z innych źródeł, a nie pozarolniczej działalności gospodarcze. Działalność taka nie będzie podlegała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nadto działalność taka nie będzie uważana za działalność gospodarczą również w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, dzięki czemu niższy będzie przy jej prowadzeniu podatek od nieruchomości.

Dokonywanie takiej sprzedaży nie będzie także musiało być udokumentowane rachunkiem.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: