Po 5 latach nie ma przedawnienia podatku od spadku?
2015-05-26 13:44
Po 5 latach nie ma przedawnienia podatku od spadku? © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fiskus wyciąga ręce po podatek nie badając okresu przedawnienia
Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje co do zasady z chwilą przyjęcia spadku. Mówi o tym art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.Podatnik – spadkobierca jest tutaj obowiązany w terminie miesiąca od dnia powstania takiego obowiązku podatkowego, złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, do którego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie wysokości podstawy opodatkowania (art. 17a ust. 1 ustawy spadkowej).
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
To, że podatnik złożył stosowne zeznanie nie oznacza jednak, że w tym samym terminie musi zapłacić podatek. Samo zobowiązanie podatkowe powstaje tutaj bowiem z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania (art. 21 §1 pkt 2 Ordynacji podatkowej).
Zobowiązanie takie przy tym nie powstaje, jeżeli decyzja je ustalająca zostanie doręczona podatnikowi po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Po 5 latach nie ma przedawnienia podatku od spadku?
Jeżeli jednak podatnik nie złożył w terminie deklaracji podatkowej tudzież nie ujawnił w niej wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego - to nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca jego wysokość została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy (o czym mówi art. 68§1 i 2 Ordynacji podatkowej).
Przydatne narzędzia:
Kalkulator podatku od spadku i darowizny
Niestety w art. 6 ust. 4 ustawy spadkowej ustawodawca wskazał, że jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.
Nadto przepis ten dodaje, że w przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.
Przepis ten nie zakreśla niestety granic czasowych swojego stosowania. Granic takich nie zawiera również żaden inny przepis. Celem tej regulacji jest natomiast zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania poprzez umożliwienie organowi podatkowemu ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pomimo upływu terminu przedawnienia przewidzianego w ordynacji podatkowej. Czy to oznacza, że jego stosowanie może być nieograniczone w czasie?
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)