NIK: fiskus coraz częściej popełnia błędy i przegrywa w sądach
2015-05-22 15:57
Podatnicy wygrywają z fiskusem © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: NIK: prawo podatkowe zagmatwane, a decyzje skarbówek często podważane
W roku 2013 podatnicy złożyli do sądów administracyjnych o prawie jedną trzecią więcej skarg na decyzje organów podatkowych niż w 2012 r. Podatnicy skarżyli się na decyzje izb celnych o blisko 9 proc. częściej, na decyzje izb skarbowych nieco ponad 42 proc. częściej. Wzrosła także liczba i odsetek uchylonych przez sądy decyzji organów podatkowych, zarówno izb celnych, jak i skarbowych. Ta tendencja utrzymywała się również w I połowie 2014 r. Wcześniej, do 2012 r. odsetek decyzji uchylanych zmniejszał się.Sądy niwelują błędy fiskusa
W 2013 roku sądy administracyjne uchyliły łącznie niemal jedną czwartą wszystkich zaskarżonych decyzji wymiarowych wydanych przez organy podatkowe. W 2013 r. wojewódzkie sądy administracyjne uchyliły ponad 40 proc. więcej decyzji organów podatkowych niż rok wcześniej, a przypadku NSA liczba uchylonych decyzji wzrosła aż o 95 proc.
Najczęstszym przyczyną uchylania przez sądy decyzji fiskusa były błędy organów podatkowych, np. niewyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, czy oparcie rozstrzygnięcia na niekompletnym materiale dowodowym, co w efekcie skutkowało podejmowaniem błędnych decyzji. Według NIK, działania takie naruszają normy i zasady prawa podatkowego zawarte w Ordynacji podatkowej.
Zobowiązania sprzed dekady
Niemal połowa zbadanych przez NIK wyroków w urzędach skarbowych i izbach celnych dotyczyła zaległych ceł i podatków sprzed 7-10, a nawet sprzed 13 lat. W efekcie ściągalność tych należności była bardzo niska i oscylowała 21,6 proc. w urzędach skarbowych i 16,5 proc. w izbach celnych.
Przyczyna? Złe prawo
Dodatkowo, jak zauważa NIK, długotrwałe postępowanie narusza prawo podatników do szybkiego załatwienia sprawy, a także negatywnie wpływa na wizerunek organów podatkowych.
W opinii NIK stosowanie prawa podatkowego sprawia organom podatkowym trudności z powodu niskiej jakość polskiego prawa i jego niespójności z prawem wspólnotowym.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)