Wynajem mieszkania dla firmy może być kosztem podatkowym
2015-05-20 13:57
Wynajem mieszkania dla firmy może być kosztem podatkowym © stokkete - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy wynajem mieszkania jest kosztem podatkowym firmy?
Wielu przedsiębiorców świadczy usługi poza miejscem zamieszkania. W niektórych przypadkach okres świadczenia usług jest na tyle długi a odległość do domu tak duża, że konieczne jest wynajęcie mieszkania, aby móc wykonać zamówienie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy miejsce świadczenia usług znajduje się poza Polską. Na szczęście wynajem mieszkania w takim przypadku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.Firma w Polsce, praca w Belgii
Do Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił się podatnik, który ma firmę w Polsce ale w ostatnim okresie spędzał praktycznie cały czas w Belgii, gdzie wykonywał zlecenie dla klienta z tamtego kraju. Wprawdzie świadczy on usługi informatyczne, jednak nie mógł pracować zdalnie ze względu na bezpieczeństwo danych oraz istnienie zespołu roboczego, który działał w siedzibie klienta.
Aby móc wykonać pracę na miejscu, przedsiębiorca wynajął mieszkanie w Belgii, w pobliżu siedziby klienta. Spędzał w nim większość każdego miesiąca, ale na kilka dni zawsze wracał do kraju.
To koszt, ale musi zostać właściwie udowodniony
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 14 listopada 2014 roku (sygnatura IBPBI/1/415-1118/14/AB) przyznał rację przedsiębiorcy. W interpretacji czytamy, że w ustawie jest zapisana zasada, że kosztem podatkowym są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, które służą osiągnieciu, zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów. A taki warunek spełniają koszty wynajmu mieszkania, jako że służy ono właśnie osiągnieciu i zachowaniu źródła przychodów.
fot. stokkete - Fotolia.com
Wynajem mieszkania dla firmy może być kosztem podatkowym
Z tym, że – jak zaznaczyli urzędnicy – mieszkanie wynajmowane na firmę powinno służyć w całości działalności gospodarczej. Poza tym zwrócili uwagę na konieczność dokładnego udokumentowania wydatków. Ich zdaniem, konieczne jest nie tylko posiadanie umowy oraz poświadczeń dokonania przelewów, ale również podatnik powinien posiadać dokumenty, które potwierdzą, że w okolicy wynajmowanego mieszkania wykonywał usługi. Tylko wówczas będzie można wykazać, że istnieje bezsporny związek między wydatkiem a przychodem.
Wprawdzie podatnik, który uzyskał interpretację, świadczył usługi za granicą, ale ta zasada – że wynajem można wrzucić w koszty, jeśli jest związany z wykonywaną działalnością – powinna działać także w kraju. Pod warunkiem, że odległość między miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania usług jest na tyle duża, że uniemożliwia dojazdy. Tyle tylko, że – jak czytamy w interpretacji – trzeba posiadać dokumenty, potwierdzające, że rzeczywiście w danej okolicy wykonywało się usługi, a więc konieczna jest np. pisemna umowa z klientem, w której wskazane będzie miejsce wykonania pracy.
Marek Siudaj,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)