Na wakacje paliwo do samochodu osobowego tańsze o podatek VAT?
2015-05-20 12:24
Na wakacje paliwo tańsze o podatek VAT? © kasto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?
Przypomnijmy, że z początkiem 2014 r. istotnie zmieniły się zasady rozliczania podatku VAT, czy to od samego zakupu samochodów, czy też wydatków związanych z ich eksploatacją. Przepisy, które obecnie stosujemy, weszły jednak w życie 01 kwietnia 2014 r., na podstawie których przywileje przy odliczaniu tego podatku zostały istotnie ograniczone.Co z pojazdami pozostałymi? Tutaj też oczywiście VAT można odliczać od wydatków z nimi związanych, niemniej nie w pełnej wysokości. Otóż eksperci z resortu finansów „wyliczyli”, że takie pojazdy w połowie są wykorzystywane na cele prywatne a nie służbowe, w związku z czym „sprawiedliwym” będzie zabranie prawa do odliczenia podatku naliczonego w 50%. Jak powiedzieli tak też zrobiono i obecnie samochody osobowe czy ciężarowe, których DMC nie przekracza 3,5 tony, a mające więcej niż jeden rząd siedzeń, dają prawo do odliczenia jedynie połowy podatku naliczonego (wyjątkiem są niektóre pojazdy o przeznaczeniu specjalnym oraz pojazdy przeznaczone jedynie na wynajem czy do sprzedaży/odprzedaży).
Żeby jednak być sprawiedliwym, trzeba dodać, że dano podatnikom możliwość skorzystania z odliczenia z pełnego VAT-u w stosunku do takich pojazdów. W tym celu jednak trzeba zaprowadzić dodatkową dokumentację, która dowiedzie, że pojazdy poza potrzebami firmowymi nie są wykorzystywane. Chodzi tutaj oczywiście o zgłoszenie w określonym terminie takiego pojazdu fiskusowi na formularzu VAT-26, sporządzenie zasad/reguł korzystania z pojazdu, które wykluczą użytek prywatny (wraz z procedurami zapobiegającymi takiemu użytkowi) oraz zaprowadzenie do każdego takiego pojazdu ewidencji jego przebiegu, które potwierdzą brak użytku nie służbowego.
Przydatne narzędzia:
- Ewidencja przebiegu pojazdu VAT
- Ewidencja przebiegu pojazdu VAT – osoba inna niż pracownik
- Deklaracja VAT-26
- samochodów osobowych;
-
innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a. 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b. 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c. 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Ograniczenie to nie obejmuje przypadków, gdy pojazd taki służy wyłącznie działalności gospodarczej. Niemniej większa część podatników użytkuje takie pojazdy, niekiedy w bardzo niewielkim zakresie ale jednak, nie tylko służbowo lecz i prywatnie. Inni, pomimo użytku jedynie służbowego samochodów, przestraszyli się bardzo rygorystycznego podejścia organów podatkowych w zakresie dowodzenia jedynie służbowego użytku takich pojazdów (czytając interpretacje podatkowe bowiem nietrudno dojść do wniosku, że jeżeli tylko istnieje cień szansy potencjalnego użytku prywatnego, nie da się jednoznacznie stwierdzić, że pojazd jest wykorzystywany jedynie w firmie).
fot. kasto - Fotolia.com
Na wakacje paliwo tańsze o podatek VAT?
Powyższe ograniczenia mają oczywiście na celu poprawnie kondycji finansowej budżetu państwa. Mniejsze odliczenie VAT od dokonywanych zakupów oznacza bowiem większe wpływy budżetowe.
Od lipca 2015 r. zmiany
Wskazany wyżej zakaz odliczania podatku od zakupu paliwa służącego do napędu samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych, wkrótce jednak przestanie obowiązywać, a nastąpi to 1 lipca 2015 r.
Od tej daty podatnicy będą tutaj odliczać VAT na takich samych zasadach jak od pozostałych wydatków związanych z tymi pojazdami. Oznacza to, że połowa podatku naliczonego od zakupu paliwa znajdzie się w składanych deklaracjach VAT jako podatek naliczony podlegający odliczeniu. Niemniej pozostałych 50% w dalszym ciągu odliczać nie będzie można (chyba że pojazd będzie służył jedynie prowadzonej działalności gospodarczej).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)