Darowizna żywności w księgach rachunkowych i podatku VAT
2015-05-13 13:28
Żywność © JackF - Fotolia.com
Przeczytaj także: Od października darowizna żywności bez podatku VAT
Jako ciekawostkę warto wskazać, że przedstawiciele hipermarketów wśród okresów, w których marnuje się najwięcej jedzenia, wymieniają zbliżającą się wielkimi krokami majówkę. Powodem są wcześniejsze zamówienia ton wędlin na grilla, które z uwagi na złą pogodę nie sprzedadzą się w ilości zakładanej przez kierownictwo sklepu.Wyraźnego podkreślenia wymaga, że stwierdzenie „należy spożyć do…” które działa na podświadomość konsumenta, jak trupia czaszka na transformatorze, nie oznacza wcale, że produkt już następnego dnia spowoduje u nas śmiertelne zatrucie. Tego typu określenie ma jedynie informować klienta o jakości produktu. To z kolei oznacza, że po wskazanym terminie produkt nie będzie już tak smaczny.
Czy po zmianie przepisów coś się zmieniło? Czy można zaobserwować większe zainteresowanie dystrybutorów dokonaniem darowizny żywności? W praktyce niektórzy nadal uważają, że wymaga to większych nakładów energii i czasu. Ot, cała prawda. Zakładając jednak, że nie jest to zjawisko zupełnie niszowe, warto wspomnieć kilka słów na temat księgowego dokonania darowizny żywności organizacji pozarządowej.
fot. JackF - Fotolia.com
Żywność
W ramach organizacji pozarządowych to zarząd pełni w tym zakresie kluczową rolę, bowiem to on jest odpowiedzialny za przyjęcie darowizny (ujawnienie w dokumentacji księgowej i magazynowej). Nieujawnienie powyższego naraża organizację na odpowiedzialność na gruncie ustawy o rachunkowości.
Następnie, gdy już organizacja podaruje potrzebującym tak zdobytą żywność, winna ją wycenić i ująć w księgach rachunkowych ze wskazaniem wartości, ilości i rodzaju darowanych produktów. Ponadto koniecznym jest również zadbanie o dokumenty wskazujące na dane darczyńcy takie jak: nazwa, NIP, czy adres.
Podsumowując przyjęta przez organizację żywność stanowi jej przychód, natomiast w momencie jej wydania staje się kosztem działalności statutowej takiej organizacji, zaś niewykorzystana w pełni żywność wykazywana jest w aktywach lub stanowi zapas organizacji, gdy ta prowadzi magazyn. Nic prostszego, a jak wiele można dobrego zrobić dla innych i środowiska. Wymówka pt. „opodatkowanie darowizny żywności” nie ma już racji bytu. Czas pokaże, czy tylko opodatkowanie stanowiło problem w tym zakresie.
oprac. : Marta Mikosz / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)