eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem

Zakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem

2015-05-06 13:36

Zakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem

Zakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem © Pio Si - Fotolia.com

Szczególnie w przypadku droższych składników majątku, podatnicy przy ich zakupie bardzo często posiłkują się kapitałem zewnętrznym w postaci chociażby kredytu bankowego. Bank, w celu zabezpieczenia swojej wierzytelności, może ustanowić przewłaszczenie na zabezpieczenie spłaty kredytu. Czy czynność ta wpływa na ustalenie wartości początkowej takiego składnika majątku oraz prawo do jego amortyzacji?

Przeczytaj także: Niezamortyzowana wartość początkowa środka trwałego

Przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności jest umową nienazwaną, polegającą na tym, iż dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzeczy na wierzyciela, który zobowiązuje się względem zbywcy do korzystania z nabytego prawa wyłącznie w zakresie, w jakim jest to potrzebne dla zabezpieczenia wierzytelności, pozostawiając możliwość korzystania z niej przez dotychczasowego właściciela.
Art. 101 ust. 1 ustawy Prawo bankowe mówi, że zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.

W praktyce zatem istotą tej umowy jest zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Spłata takiego długu skutkuje rozwiązaniem umowy przenoszącej własność na wierzyciela. Czy zatem przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności banku powoduje zmiany (w szczególności ograniczenia) przy określaniu wartości początkowej środka trwałego tudzież prawa do jego amortyzacji (jako że na kogo innego przechodzi prawo własności)?

Odpowiedź jest negatywna. Ustawodawca nie przewidział tutaj odrębnego sposobu określania wartości początkowej nabytego środka trwałego sfinansowanego kredytem, którego spłata została zabezpieczona poprzez przewłaszczenie własności tego składnika majątku na czas spłaty.
Wartość początkową nabytego środka trwałego stanowi kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (po umniejszeniu o VAT podlegający odliczeniu). Mieszczą się tutaj m.in. koszty transportu, montażu, ubezpieczenia w drodze, a także prowizje bankowe czy odsetki od zaciągniętych w tym celu kredytów, naliczone do dnia przekazania danego środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3, 5-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 16g ust. 3, 5-7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

fot. Pio Si - Fotolia.com

Zakup środka trwałego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem

Ustawodawca nie przewidział odrębnego sposobu określania wartości początkowej nabytego środka trwałego sfinansowanego kredytem, którego spłata została zabezpieczona poprzez przewłaszczenie własności tego składnika majątku na czas spłaty.


Co się natomiast tyczy samej amortyzacji takich składników majątku, ustawodawca udzielił tutaj wprost odpowiedzi w art. 22f ust. 5 ustawy PIT-owskiej i art. 16f ust. 4 ustawy CIT-owskiej.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.

Podatnik ustala tutaj zatem „na zwykłych zasadach” nie tylko wartość początkową środka trwałego, ale także metodę i stawkę amortyzacji. Prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych również przysługuje mu na zasadach ogólnych. W związku z tym amortyzacja rozpocznie się od miesiąca następującego po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie ma także żadnych przeszkód, aby taki składnik majątku został zamortyzowany jednorazowo (jeżeli zarówno środek trwały jak i podatnik spełnia odpowiednie warunki ustawowe).

Oczywiście spłacane po oddaniu środka trwałego do używania odsetki od kredytu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (kosztem takim nie jest natomiast część kapitałowa raty kredytu).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: