Stawki celne w praktyce - czyli kontrola Urzędu Celnego
2015-05-10 09:44
Przeczytaj także: Import towarów: zgłoszenie uproszczone w procedurze celnej
Podsumowując powyższe, art. 65 Wspólnotowego Kodeksu Celnego pozwala na jednostronne sprostowanie przez samego zgłaszającego zgłoszenia celnego do czasu dopuszczenia do obrotu. Uprawnienie to uzasadnia okoliczność, że do czasu dopuszczenia do obrotu określonego towaru organy celne są w stanie zbadać prawidłowość dokonanego sprostowania, przeprowadzając przy tym fizyczną kontrolę towarów. Ponadto dodać należy, iż tak określone sprostowanie następuje przed ustaleniem przez organy celne wysokości należności przywozowych.
Natomiast art. 78 Rozporządzenia ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny wprowadza już bardziej restrykcyjne wymogi. Znajduje bowiem zastosowanie już po dopuszczeniu towaru do obrotu, czyli w chwili, gdy przedstawienie towaru i jego tzw. fizyczna kontrola może okazać się już niemożliwa do przeprowadzenia i gdy wysokość należności przywozowych również została już ustalona. Niniejsze uregulowanie pozostawia więc w rękach organów celnych dokonanie stosownej rewizji na wniosek zgłaszającego. Wówczas ocenie podlega sama zasadność dokonania rewizji, jak i oczywiście jej rezultat.
Warto również wskazać, że aby zastosować wspomniany art. 78, należy złożyć stosowny wniosek o korektę zgłoszenia celnego, który winien zostać skierowany do właściwego Urzędu Celnego, a dokładniej do Naczelnika Urzędu Celnego jako organu pierwszej instancji, pod którego właściwością nastąpiło zdarzenie. Niniejszy wniosek należy złożyć w formie pisemnej i wskazać w nim takie elementy jak numer i datę zgłoszenia celnego, którego dotyczy dana sprawa, wskazanie kodu błędnego i tego, do którego winien zostać zaklasyfikowany towar oraz uzasadnienie konieczności dokonania zmiany zgłoszenia celnego wraz z załącznikami. O ile Urząd Celny w trakcie postępowania nie zwróci się ewentualnie o uzupełnienie brakujących danych, to tak złożony wniosek skutkuje wydaniem decyzji o retrospektywnym zaksięgowaniu dodatkowej kwoty długu celnego lub decyzję o zwrocie lub umorzeniu cła.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy organ wyda decyzje o retrospektywnym zaksięgowaniu dodatkowej kwoty długu celnego, możliwe jest również naliczenie odsetek. Natomiast decyzja o zwrocie lub umorzeniu cła winna zostać wydana w jak najkrótszym terminie. Ponadto na pisemny wniosek Urząd Celny powinien odpowiedzieć najpóźniej do 3 miesięcy, chociaż przepisy przewidują możliwość przekroczenia przez organ wskazanego terminu, jednakże wówczas na organie ciąży obowiązek zawiadomienia o tym fakcie zainteresowanego przed upływem terminu wraz ze wskazaniem powodów niedotrzymania terminu i wyznaczeniem kolejnego.
Jeśli zatem przedsiębiorca ma jakiekolwiek wątpliwości w zakresie prawidłowego klasyfikowania sprowadzanego towaru, warto rozważyć zwrócenie się do specjalistów, którzy pomogą dokonać właściwej klasyfikacji lub też ułatwią zebranie stosownych dokumentów w celu wystąpienia o WIT, tj. wiążącą informację taryfową, która stanowi decyzję rozstrzygającą o klasyfikacji taryfowej towarów.
1 2
oprac. : Marta Mikosz / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)