eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaFaktura szacunkowa za energię elektryczną z odliczeniem podatku VAT

Faktura szacunkowa za energię elektryczną z odliczeniem podatku VAT

2015-05-04 11:55

Faktura szacunkowa za energię elektryczną z odliczeniem podatku VAT

Energia elektryczna © Eisenhans - Fotolia.com

Jeżeli faktura szacunkowa za energię elektryczną spełnia warunki do uznania jej za fakturę, prawo do odliczenia podatku VAT z niej powstaje w rozliczeniu za okres, w którym została ona wystawiona, nie wcześniej jednak niż moment jej otrzymania przez nabywcę - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2014 r. nr ITPP2/443-154/14/EK.

Przeczytaj także: Na fakturze korygującej daty i numery dokumentów korygowanych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej VAT-em, wykorzystuje energię elektryczną. Zgodnie z zawartą umową z dostawcą energii elektrycznej, wnioskodawca jest obowiązany dokonywać zapłat za szacunkowe zużycie energii. Co do zasady jest to okres 30 dni, zaś szacunkowa kwota zużytej energii dokumentowana jest wystawianą fakturą z dopiskiem szacunkowa. Po upływie okresu rozliczeniowego dostawca dostarcza wnioskodawcy fakturę za zużycie rzeczywiste energii elektrycznej, w której należność pomniejszana jest o wartość prognozy zużycia anergii, udokumentowanej fakturą szacunkową. Wnioskodawca zadał pytanie, czy i w którym momencie może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury szacunkowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z ust. 2 pkt 1 powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a. nabycia towarów i usług,
b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

fot. Eisenhans - Fotolia.com

Energia elektryczna

Jeżeli faktura szacunkowa za energię elektryczną spełnia warunki do uznania jej za fakturę, prawo do odliczenia podatku VAT z niej powstaje w rozliczeniu za okres, w którym została ona wystawiona, nie wcześniej jednak niż moment jej otrzymania przez nabywcę.


Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Na podstawie ust. 10b pkt 1 powyższego artykułu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Według regulacji ust. 10c tego artykułu, przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Stosownie do brzmienia art. 88 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
a. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
b. (uchylony);
2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
3. (uchylony);
4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
b. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
c. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
6. (uchylony);
7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

W myśl art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: