Współwłasność samochodu a koszty uzyskania przychodu
2015-04-29 13:43
Przeczytaj także: Środki trwałe: współwłasność a koszty eksploatacji
W niniejszej sprawie Wnioskodawca nabył połowę przedmiotowego środka trwałego – samochodu ciężarowego – w drodze darowizny. Zatem, jeżeli nabyty w drodze darowizny samochód wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych Wnioskodawca będzie wykorzystywał na potrzeby działalności gospodarczej, to wówczas może – stosownie do treści art. 22 ust. 8 ww. ustawy – uznać za koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od połowy wartości początkowej tego samochodu.
Odnośnie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu wskazać należy, że do zapłaty składek na ubezpieczenie samochodu obowiązany jest ubezpieczający, tj. właściciel samochodu. Wydatek ten nie jest przy tym uzależniony od faktycznej eksploatacji samochodu, ale wynika z faktu posiadania tytułu prawnego do pojazdu dopuszczonego do ruchu drogowego. Zatem, mając na uwadze, że wskazany we wniosku samochód ciężarowy stanowi współwłasność Wnioskodawcy i Jego ojca (udziały we współwłasności Wnioskodawcy – 50%), to w wysokości odpowiadającej temu udziałowi składki na ubezpieczenie samochodu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Natomiast w kwestii wydatków na zakup paliwa, przeglądów, napraw, mycia i części do samochodu ciężarowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uznać należy, że w całości stanowią one koszt uzyskania przychodów działalności gospodarczej Wnioskodawcy, pod tym jednak warunkiem, że ww. wydatki zostaną prawidłowo udokumentowane i będą związane z używaniem samochodu w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Przy czym wykazanie związku poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.
Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że od 50% wartości początkowej składnika majątkowego – samochodu ciężarowego, którego Wnioskodawca jest współwłaścicielem, może On dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które przy spełnieniu założeń wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym tego, że Wnioskodawca będzie wykorzystywał samochód na potrzeby działalności gospodarczej, mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.
Ponadto do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności Wnioskodawca może zaliczyć w całości wydatki poniesione na paliwo, przeglądy, naprawy, mycie i części do ww. samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Natomiast wydatki na ubezpieczenie samochodu, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności, jednakże w wysokości ustalonej w proporcji w jakiej pozostaje udział Wnioskodawcy we współwłasności samochodu – a więc w 50%, o ile wydatki te spełniają przesłanki określone w ww. ustawie. Z uwagi na powyższe, w tej części stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)