Remont gminnej drogi w kosztach podatkowych spółki jawnej?
2015-04-27 13:38
Remont drogi © Ingus Evertovskis - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy budowa drogi publicznej w koszty uzyskania przychodu?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która planuje budowę budynku magazynowego na działce stanowiącej jej własność. Urząd miasta wydał stosowną decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji, nakazując jednakże przebudowę włączenia drogi gminnej, prowadzącej do tej inwestycji, do drogi krajowej. Niestety obecny stan włączenia nie odpowiada wymaganym przepisom dotyczącym skrzyżowania i jest niewystarczający dla wjazdu na potrzeby transportu towarów. W związku z tym warunkiem dopuszczenia hali magazynowej do użytku jest przebudowa skrzyżowania drogi przez spółkę. Z uwagi na powyższe spółka poniosła z własnych środków nakłady (które nie zostały jej zwrócone) związane z przebudową skrzyżowania oraz remontu części drogi gminnej prowadzącej do zakładu.
fot. Ingus Evertovskis - Fotolia.com
Remont drogi
Wnioskodawca zadał pytanie, czy wydatki poniesione na przebudowę skrzyżowania drogi gminnej, udokumentowane fakturami, stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodu i czy prawidłowe jest ujęcie tych wydatków w kosztach miesiąca ich poniesienia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.
Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Ponadto koszty uzyskania przychodu można podzielić na:
• koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu oraz
• koszty inne niż bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu, tzw. koszty pośrednie.
Za koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu uznaje się te koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie konkretnego, zindywidualizowanego przychodu (np. zakup towarów handlowych). Natomiast koszty pośrednie to takie koszty, których poniesienie jest niezbędne w celu uzyskiwania przychodu, nie można ich jednak przypisać konkretnemu przychodowi (np. koszty zakupu materiałów biurowych, czy usług księgowych). (…)
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wydatki poniesione na ten cel będą mogły stanowić wydatki pośrednio związane z uzyskanym przychodem.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)