Zagraniczne dochody niekiedy w polskim zeznaniu podatkowym
2015-04-20 13:08
![Zagraniczne dochody niekiedy w polskim zeznaniu podatkowym [© Marek - Fotolia.com] Zagraniczne dochody niekiedy w polskim zeznaniu podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/abolicja-podatkowa/Zagraniczne-dochody-niekiedy-w-polskim-zeznaniu-podatkowym-154983-200x133crop.jpg)
Czas na podatek © Marek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wakacyjna praca za granicą w polskim zeznaniu podatkowym
Jeszcze kilkanaście lat temu rozliczanie podatku od dochodów uzyskanych za granicą dotyczyło niewielkiej grupy Polaków. Jeśli ktoś decydował się na emigrację, na ogół wiązał się z nowym miejscem życia na stałe, czego konsekwencją było również płacenie podatków za granicą. Prace sezonowe z kolei, często wykonywane były niestety nielegalnie, a tym samym – dochód często nie był wykazywany.- Obecnie wielu Polaków utrzymuje się w mniejszym bądź większym stopniu dzięki pracy za granicą. Czasami są to wyjazdy zaledwie kilkutygodniowe - dotyczy to np. studentów pracujących w turystycznych kurortach podczas wakacji czy osób wykonujących sezonowe prace w rolnictwie. Z kolei w miejscowościach położonych blisko zachodniej granicy liczne są osoby, które w Polsce mieszkają, ale regularnie dojeżdżają do pracy w Niemczech. Pojawia się tu kwestia opodatkowania, a właściwie wyboru kraju, w którym zapłaci się podatek dochodowy – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.
fot. Marek - Fotolia.com
Czas na podatek
Tylko do 30 kwietnia br. możemy rozliczyć się z fiskusem. Dotyczy to również tych z nas, którzy uzyskali dochody za granicą.
Co się bardziej opłaca?
Jeśli pracowaliśmy za granicą i uzyskaliśmy z tego tytułu dochód, na pewno zastanawiamy się, co się bardziej opłaca - płacić podatek dochodowy w Polsce czy w kraju, w którym wykonujemy pracę?
- Jeżeli cały kontakt z ojczyzną to odwiedziny u rodziny kilka razy w roku albo dwutygodniowe wakacje nad naszym morzem, to sprawa jest prosta. Takie osoby w myśl polskich przepisów nie są rezydentami podatkowymi naszego kraju i w większości przypadków nie muszą w ogóle rozliczać się z podatków w Polsce – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care. - W Polsce zapłacą podatek jedynie z tytułu zarobków lub majątku osiągniętego na jej terytorium, czyli np. z wynajmu mieszkania.
Znacznie bardziej złożona jest sprawa opodatkowania osób, które w mniej więcej równym stopniu dzielą swój czas i interesy pomiędzy dwa kraje. - Oczywiście kuszące byłoby płacenie podatków w tym kraju, w którym obowiązują niższe stawki. Niestety nie możemy o tym swobodnie decydować - zaznacza ekspert z Tax Care. Zgodnie z polskimi przepisami jesteśmy zobowiązani do płacenia podatków w naszym kraju, o ile to tu jest nasze “centrum interesów osobistych lub gospodarczych”, czy tak zwany “ośrodek interesów życiowych”. Podatki zapłacimy w Polsce także wtedy, jeśli przebywamy w kraju dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym. Jeśli zatem ktoś ma w Polsce mieszkanie, dom nad jeziorem, konto w banku, lub studiuje zaocznie, a jego dziecko chodzi do polskiego przedszkola, to można uznać, że swój “ośrodek interesów życiowych” ma w naszym kraju - nawet jeśli dochody tej osoby w całości bądź w większości pochodzą z zagranicy.
Dwie metody uniknięcia podwójnego opodatkowania
Ustalenie, w którym kraju jest faktyczne centrum interesów życiowych, nie zawsze jednak jest proste. Większe niż kiedyś są możliwości przemieszczania się, pojawiły się także technologie, które umożliwiają wykonywanie pracy zdalnie w dowolnym miejscu na świecie. Dlatego są osoby, które zarówno według polskich przepisów podatkowych, jak i przepisów innego kraju są uznawane za rezydentów podatkowych. Na szczęście nie muszą płacić podatków podwójnie - jest to możliwe dzięki międzynarodowym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich celem jest uniknięcie dwukrotnego opodatkowania tych samych przychodów – zarówno w kraju zarobkowania (za granicą), jak i w kraju zamieszkania (czyli faktycznej rezydencji podatkowej).
Metoda druga, obowiązuje Polaków pracujących w Belgii, Holandii czy Stanach jednoczonych i polega na konieczności opodatkowania całości dochodu danej osoby (osiągniętego zarówno w kraju, jak i za granicą) w Polsce z możliwością odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
W przypadkach bardziej skomplikowanych najlepiej jest zwrócić się o wsparcie specjalistów zajmujących się doradztwem podatkowym. Pomoże to nie tylko w uniknięciu podatkowych pułapek. - Pamiętajmy, że mamy zarówno obowiązek zapłacenia podatków, jak i przywilej w postaci różnego rodzaju ulg i zwrotów. Warto chociażby uwzględnić oszczędności wynikające z rozliczenia kosztów podróży służbowych - tłumaczy Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie. - To mogą być znaczne kwoty, gdyż niektóre systemy podatkowe są dla podatnika bardziej przyjazne niż polski fiskus. Może się zatem okazać, że dzięki znajomości odpowiednich przepisów kontakt z urzędem skarbowym może być bardzo korzystny.
![Pensja dyrektora maltańskiej spółki bez podatku w Polsce [© DragonImages - Fotolia] Pensja dyrektora maltańskiej spółki bez podatku w Polsce](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/abolicja-podatkowa/Pensja-dyrektora-maltanskiej-spolki-bez-podatku-w-Polsce-208811-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Konto usunięte / 2017-11-27 22:17:44
chętnie też bym się dowiedział o podobnym przypadku: zamierzam świadczyć usługi doradcze na terenie Belgii jako freelancier, wszystkie faktury szły by na jeden podmiot belgijski. Ale mój ośrodek życiowy nadal w Polsce tj, stałe zameldowanie, mieszkanie, żona, dzieci w polskiej szkole itp. Żona bez dochodów. W Belgii wynajmowałbym hotel albo jakiś apartament na czas pobytu tam, a usługi wykonywane byłyby na terenie jednego i tego samego klienta firmy belgijskiej, którą bym fakturował i z którą zawarta byłaby umowa o świadczenie usług ma 12 miesiecy. Do Polski wracałbym na łykendy, jednak łączny czas pobytu w Polsce nie byłby powyzej 180 dni. I teraz pytanie: czy dzialalnosc moge zarejestrowac w Polsce i tu płacić podatki i ZUS powołujac sie na to, ze moj osrodek zyciowy to Polska, a w Belgii nie mam stałego zakładu, siedziby a umowa jest tylko na 12 miesiecy? Czy musze mieć w Polsce najpierw działalność min 2 miesiace i do tego jeszcze wykazać obroty z polskimi klientami w ciagu tych 2 miesiecy żeby dokonać tzw tymczasowego przeniesienia działalnosci za granice przy jednoczesnym utrzymaniu rozliczania podatku i ZUS w Polsce. [ odpowiedz ] [ cytuj ]