Usługa transportu towaru odrębną pozycją na fakturze VAT?
2015-04-09 13:43
Dostawa © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kolejna rewolucja w VAT: odwrotne obciążenie na telefony czy laptopy
Dostawcy przy tym bardzo często chcą wykazywać taki transport odrębną pozycją na fakturze jak też niekiedy odrębną fakturą (występują bowiem sytuacje, w których na moment wystawienia faktury za dostawę towaru rzeczywiste koszty transportu nie są jeszcze znane). Czy powyższe jest dopuszczalne? Czy w cenie towaru winien być zawarty transport czy też można wykazać go odrębną pozycją? Sprawa ta, wydaje się że z pozoru błaha i nieistotna (czyli dodatkowa pozycja na fakturze), w rzeczywistości dla fiskusa nie jest taka prosta. Dlaczego?Ust. 6 pkt 2 przytoczonej regulacji dodaje przy tym, że podstawa ta obejmuje także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy
Organ podatkowy w jednej z wydanych interpretacji (powołując się przy tym na rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) wskazał, że zasadą jest traktowanie dla celów podatkowych złożonych działań podatnika jako jednolitej całości.
fot. Kurhan - Fotolia.com
Dostawa
Przydatne formularze
Wzór faktury
Organ podkreślił przy tym, że odmiennie jednak należy podejść do omawianej kwestii, gdy w danych okolicznościach faktycznych usługa transportu nie jest wymagana umową sprzedaży towaru (dana dostawa nie wymaga transportu), jednakże do dokonywanej dostawy towaru sprzedający godzi się wyświadczyć dodatkowo usługę transportu, za którą pobiera odrębną opłatę. W takiej sytuacji usługę transportu należy traktować odrębnie.
Co się tyczy samego dokumentowania takiej usługi transportowej towarzyszącej dostawie towaru, organ, powołując się na przepisy regulujące wystawianie faktur, wskazał, że na fakturze dokumentującej taką sprzedaż – a precyzyjniej mówiąc, w tej jej części, która odzwierciedla elementy obligatoryjne w świetle przepisów prawa – powinna widnieć tylko jedna pozycja, w której winna być podana suma świadczenia głównego (czyli dostawy towaru) oraz świadczenia pomocniczego (usługi transportowej). Dodajmy, że stanowisko to wśród organów podatkowych nie jest odosobnione.
Skarżąca skierowała sprawę do sądu wskazując, że przepisy w zakresie wystawiania faktur (art. 106e pkt 7 ustawy o VAT) mówią jedynie, że faktura winna zawierać nazwę (rodzaj) towaru, czy usługi. Nie precyzują one natomiast, że w przypadku świadczeń złożonych winny one zostać wykazane w jednej pozycji. Zgodnie z funkcją dokumentacyjną faktury istotne jest to, aby opodatkowana czynność, czy też czynności znalazły się na fakturze. Nie ma natomiast przepisów odmawiających prawidłowości prezentowanego przez skarżącą stanowiska, iż transport może być wykazany odrębną pozycją na fakturze. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 19.11.2014 r. sygn. akt I SA/Bd 969/14 przyznał rację skarżącej.
WSA podkreślił, że skarżąca zadając pytanie organowi - domagała się wyłącznie potwierdzenia, czy może wykonać czynność materialno – techniczną w postaci wyodrębnienia na fakturze, osobno kwot za sprzedaż wyrobów hutniczych i osobno za transport, nie dokonując żadnych zmian w świadczeniu złożonym, czego żądali od niej kontrahenci, którzy chcą znać kwoty należne za poszczególne świadczenia. Nie chodziło tu o zmianę podstawy opodatkowania, a żądana czynność nie ma wpływu na ustalone zasady opodatkowania. Jest ona jedynie czynnością materialno-techniczną i nie przesądza o sposobie opodatkowania transakcji. Takie dokumentowanie transakcji powinno być zatem dopuszczalne.
Zdaniem autora stanowisko wyrażone przez sąd zasługuje na aprobatę. Nie jest bowiem rzadkością, że koszty transportu są przez podatników kalkulowane odrębnie. Nadto klient ma z reguły wybór, czy towar zamawia z transportem czy bez niego, jak też z jakiego transportu chce skorzystać. Nie zawsze jest przy tym możliwe wkalkulowanie w cenę jednostkową towaru kosztu jego transportu, który będzie różny w zależności od ilości zamówionego towaru czy też asortymentu zamówienia, odległości, czy różnych przewoźników, z usług których przy takiej dostawie się korzysta.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)