Kolejna rewolucja w VAT: odwrotne obciążenie na telefony czy laptopy
2015-04-13 06:25
VAT © pictoores - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga na złe długi przy odwrotnym obciążeniu?
Zmiany w zakresie tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia
Mechanizm odwrotnego obciążenia (zakładający przeniesienie obowiązku rozliczenia VAT z dostawcy na nabywcę) stanowi odstępstwo od zasady, zgodnie z którą zobowiązanym do zapłaty podatku jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług. Stosowany jest on do tzw. towarów wrażliwych na oszustwa.
- złoto w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej),
- złoto inwestycyjne (w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania),
- kolejne wyroby ze stali (arkusze żeberkowane ze stali niestopowej),
- telefony komórkowe,
- komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy) oraz
- konsole do gier.
Poza tym nowelizacja ogranicza ten mechanizm do dostaw niektórych towarów tylko powyżej określonego limitu kwotowego - jeśli łączna wartość towarów w postaci telefonów komórkowych, komputerów przenośnych lub konsol do gier, w ramach jednolitej gospodarczo transakcji, przekracza, bez kwoty podatku, 20 000 zł.
Ustawa nakłada też na dostawcę obowiązek składania naczelnikowi urzędu skarbowego informacji podsumowującej w obrocie krajowym o dokonanych transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem, czyli zbiorczej informacji o dokonanych przez dostawcę transakcjach, z tytułu których podatek powinien rozliczyć nabywca.
fot. pictoores - Fotolia.com
VAT
W ustawie Prawo zamówień publicznych wprowadza się ogólną zasadę, że jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego w VAT, to zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny ten podatek, jaki miałby obowiązek rozliczyć. Ponadto nowelizacja doprecyzowuje inne przepisy Prawa zamówień publicznych.
Doprecyzowanie przepisów w zakresie tzw. ulgi za złe długi
Ustawa wprowadza też możliwość zastosowania ulgi na złe długi przez podmioty powiązane (powiązaniami o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowymi, majątkowymi czy wynikającymi ze stosunku pracy).
Zmiany w zakresie solidarnej odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy
Odpowiedzialność podatkowa nabywcy może dotyczyć towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, objętych dodatkowo obowiązkiem miesięcznego rozliczania. Przewidziano rozszerzenie stosowania tej instytucji na nowe towary (srebro i platyna w postaci surowca i półproduktu), przy jednoczesnym wyłączeniu niektórych towarów dotychczas wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy, z uwagi na objęcie ich mechanizmem odwróconego obciążenia (złoto w postaci surowca lub półproduktu o próbie 325 tysięcznych lub większej, złoto inwestycyjne w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania).
Ustawa zakłada też korektę przepisów dotyczących kaucji gwarancyjnej, stanowiącej jedną z przesłanek wyłączających odpowiedzialność podatkową nabywcy za zobowiązania sprzedawcy. Nabywca nie ponosi ewentualnej odpowiedzialności w przypadku, gdy sprzedawca wniósł kaucję gwarancyjną w odpowiedniej wysokości i został umieszczony w odpowiednim wykazie. W tym zakresie nowelizacja m.in. różnicuje wysokość kaucji w zależności od tego, czy podatnik dostarcza paliwa, czy inne wrażliwe towary (podwyższa wysokość kaucji głównie w przypadku paliw i wyrobów stalowych), wprowadza wymóg oprocentowania kaucji złożonej w formie depozytu pieniężnego, określa właściwość naczelnika urzędu skarbowego w zakresie kaucji w przypadku zmiany właściwości urzędu oraz przesądza, że kaucja stanowi zabezpieczenie (oprócz zapłaty podatku) odsetek za zwłokę i powstałych po wniesieniu kaucji gwarancyjnej zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)