Jaka wysokość podatku rolnego?
2015-04-07 13:59
Jaka wysokość podatku rolnego? © kazoka303030 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek rolny: kogo obowiązuje, co jest podstawą opodatkowania
Wysokość i wymierzanie podatku rolnego
Według ustawy o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 roku od 1 ha przeliczeniowego gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego należy uiścić kwotę stanowiącą równowartość pieniężną 2,5 q żyta. Natomiast od innego rodzaju gruntów jest to ekwiwalent 5 q żyta od 1 ha.
Należy pamiętać, mówi Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl, że wśród uprawnień gminy figuruje prawo do obniżenia cen skupu. Zazwyczaj władze chętnie korzystają z tego przywileju w sytuacji relatywnie wysokich cen osiąganych przez żyto.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (czyli np. po miesiącu, w którym grunt kupiono). Obowiązek ten wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności go uzasadniające (czyli np. miesiąca, w którym grunt sprzedano). Jeżeli z jakiś względów obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek rolny za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których on występował.
Analogicznie dzieje się w sytuacji, gdy w ciągu roku podatkowego grunty gospodarstwa rolnego zostały zajęte na prowadzenie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza lub po zaprzestaniu prowadzenia tej działalności przywrócono na tych gruntach działalność rolniczą (albo gdy z innych powodów powierzchnia uległa zmniejszeniu lub zwiększeniu). Kwota należnego podatku rolnego w takich przypadkach ulega stosownemu obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła którakolwiek ze wspomnianych zmian.
fot. kazoka303030 - Fotolia.com
Jaka wysokość podatku rolnego?
Podatek rolny na rok podatkowy od osób fizycznych, w drodze decyzji, ustala organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego (w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego). Jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej - osoby fizyczne składają deklarację na podatek rolny oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne (czyli co miesiąc).
Saveinvest Sp. z o. o.,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)