eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga na dziecko bez polskiej rezydencji podatkowej

Ulga na dziecko bez polskiej rezydencji podatkowej

2015-04-03 13:27

Przeczytaj także: Rozwód rodziców = ulga na dzieci w zeznaniu podatkowym po połowie?


W myśl art. 27f ust. 6 ww. ustawy w powiązaniu z art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 tej ustawy odliczenie kwoty, o której mowa w ust. 2 przysługuje podatnikowi, który utrzymywał dzieci pełnoletnie
• bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
• do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
-w związku z wykonywaniem przez tego podatnika ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. (…)

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy stwierdzić należy, że aby móc skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 27f ww. ustawy należy m.in. utrzymywać w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, które w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

W 2013 r. wysokość ww. dochodu wynosiła 3.089 zł, co wynika z wyliczenia ilorazu kwoty zmniejszającej podatek, tj. kwoty 556 zł 02 gr oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, tj. 18%.

Z wniosku wynika, że córka Wnioskodawcy nie ukończyła 25 roku życia, uczy się w szkole, o której mowa w przepisach regulujących szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie. Wnioskodawca wskazał również, że jego córka nie osiągnęła dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego należy przeanalizować czy córka Wnioskodawcy w 2013 r. istotnie nie osiągnęła dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazał, że jego córka ma miejsce zamieszkania w Stanach Zjednoczonych a w 2013 r. osiągnęła dochód wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

W świetle powyższego, należy zauważyć, że art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa m.in. w jaki sposób należy opodatkować dochody uzyskane za granicą. I tak:
• ust. 8 tego przepisu określa zasady opodatkowania dochodu przy uwzględnieniu metody unikania podwójnego opodatkowania zwaną metodą wyłączenia z progresją – metoda ta ma zastosowanie do tych dochodów, które na mocy umów międzynarodowych są zwolnione z opodatkowania,
• ust. 9 i 9a tego przepisu określa zasady opodatkowania dochodu przy uwzględnieniu metody unikania podwójnego opodatkowania zwanej metodą obliczenia proporcjonalnego – metoda ta ma zastosowanie do dochodów, do których zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stosuje się metody określonej w ust. 8 lub z danym państwem umowa nie została zawarta.

Niemniej jednak podkreślić należy, że ww. przepisy dotyczą dochodów uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast z art. 3 ust. 2a ww. ustawy wynika, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W tym miejscu należy jednak zauważyć, że Organ interpretacyjny w niniejszej interpretacji nie jest uprawniony do tego, aby ocenić stanowisko Wnioskodawcy odnośnie tego czy jego córka podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi czy też ma w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Oceniając stanowisko w tym zakresie przekroczyłby uprawnienia wynikające z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, gdyż oceniłby sytuację prawnopodatkową innej osoby niż Wnioskodawca przesądzając czy ma ona w Polsce ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy. Organ przyjmuje, że istotnie – tak jak wynika to z wniosku #8722; córka Wnioskodawcy nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Skoro zatem córka Wnioskodawcy nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, uzyskane przez nią dochody #8722; z uwagi na fakt nie uzyskania dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – podlegają opodatkowaniu tylko w Stanach Zjednoczonych.

W świetle powyższego, jeżeli istotnie miejscem zamieszkania córki Wnioskodawcy są Stany Zjednoczone, to należy uznać, że jego córka nie uzyskuje w Polsce dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, jeżeli istotnie spełnione zostały pozostałe warunki uprawniające Wnioskodawcę do zastosowania ulgi z tytułu wychowywania dziecka, Wnioskodawca miał prawo do odliczenia przedmiotowej ulgi w zeznaniu rocznym za 2013 r. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: