eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWynajem maszyn budowlanych z podatkiem u źródła

Wynajem maszyn budowlanych z podatkiem u źródła

2015-03-23 13:18

Wynajem maszyn budowlanych z podatkiem u źródła

Koparki © Ewald Fröch - Fotolia.com

Koparki, kontenery na gruz, kontenery magazynowe, biurowe, sanitarne, tymczasowe rozdzielnie elektryczne a także inne maszyny i elektronarzędzia budowlane są urządzeniami przemysłowymi, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. To oznacza, że ich wynajem za granicą wiąże się po stronie polskiej firmy, będącej ich najemcą, z obowiązkami płatnika w zakresie podatku u źródła. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18.03.2015 r. nr IBPBI/2/423-1523/14/BG.

Przeczytaj także: Wynajem samochodu z podatkiem dochodowym u źródła?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka, polski rezydent podatkowy, świadczy usługi budowlane na terytorium kraju oraz w Szwecji. W Szwecji nie posiada zakładu, niemniej na potrzeby realizacji zadań w tym kraju wykorzystuje, na podstawie zawieranych umów najmu, dzierżawy i innych o podobnych charakterze, urządzenia i maszyny w postaci koparek (bez operatora) różnych kontenerów (na gruz, magazynowych, biurowych, sanitarnych) tymczasowych rozdzielni elektrycznych, a także innych maszyn i urządzeń budowlanych (jak elektronarzędzia, miksokrety, zagęszczarki gruntu). Wynajmującymi są osoby prawne mający rezydencję podatkową w Szwecji – spółka posiada stosowne certyfikaty rezydencji potwierdzające ten fakt. Wskazane podmioty nie posiadają w Polsce zakładów, oddziałów czy stałych miejsc prowadzenia działalności. Nie mają powiązań ze spółką. Wskazane usługi najmu świadczą wyłącznie na terytorium swojego kraju (przedmiotowe ruchomości są używane wyłącznie w Szwecji).

fot. Ewald Fröch - Fotolia.com

Koparki

Wynajem koparek za granicą wiąże się po stronie polskiej firmy, będącej ich najemcą, z obowiązkami płatnika w zakresie podatku u źródła.


Do tej pory z tytułu płaconego czynszu najmu spółka rozliczała zryczałtowany „podatek u źródła”, który był pobrany od zapłaconych kwot na rzecz wynajmujących i wpłacany tytułem CIT-10Z na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Spółka ma jednak wątpliwość czy powyższe jest prawidłowe z uwagi na liczne wyroki sądowe mówiące co innego. W związku z powyższym zadała pytanie, czy słusznie jest obowiązana do poboru podatku u źródła? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zakres podmiotowy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ściśle związany z instytucją ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego. Powstanie obowiązku podatkowego wyznacza bądź siedziba lub zarząd usytuowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zasada rezydencji), bądź też osiąganie dochodów na tym terytorium (zasada źródła). Zasada ograniczonego obowiązku podatkowego wynika z zasady źródła, która wiąże się z opodatkowaniem dochodu powstałego na terytorium państwa polskiego bez względu na miejsce (kraj), w którym podatnik ma swoją siedzibę lub zarząd, co oznacza opodatkowanie dochodu uzyskanego w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „updop”), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - ograniczony obowiązek podatkowy.

W stosunku do niektórych przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego przychodu. Takie rodzaje przychodów zostały określone w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 updop podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 updop przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepis art. 21 ust. 2 updop stanowi, że przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Przepisy poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają rozwiązania szczególne w stosunku do przepisów ustaw podatkowych i na podstawie art. 91 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mają pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.

W art. 21 updop wymienione zostały określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym, w przypadku uzyskania których, podmiot zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym, a obowiązanym do jego naliczenia, potrącenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego jest podmiot polski. Podatek ten nazywany jest podatkiem „u źródła” ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta, w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 updop.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 updop, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: