eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSeks przez Internet z podatkiem VAT

Seks przez Internet z podatkiem VAT

2015-03-24 13:14

Seks przez Internet z podatkiem VAT

Seks przez Internet opodatkowany VAT © alphaspirit - Fotolia.com

We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego wnioskodawczyni spytała organ podatkowy, czy czynności w postaci „wirtualnej prostytucji” mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a zarazem uzyskiwanie z nich przychodu nie rodzi obowiązków podatkowych w podatku od towarów i usług (VAT).

Przeczytaj także: Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. O nieważności czynności prawnych sprzecznych z zasadami współżycia społecznego stanowi art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Organ stwierdził jednak, że w odniesieniu do umowy z prostytutką nie musi zachodzić sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

Dyrektor IS zwrócił też uwagę na na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które również potwierdza, że takie czynności jak opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Organ wskazał, że TSUE tylko w 2 przypadkach stwierdził, że pewne czynności są wyłączone z opodatkowania. Chodzi o:
  • nielegalny import narkotyków do UE (np. orzeczenie w sprawie 294/82 - Einberger) i
  • przywóz na terytorium Unii fałszywych pieniędzy (np. orzeczenie w sprawie 343/89 - Witzemann).

Zakwalifikowanie danej czynności jako nieopodatkowanej na gruncie VAT wymaga stwierdzenia, że owo zachowanie jest zabronione we wszystkich państwach członkowskich UE. Za okoliczność wskazującą na spełnienie tej przesłanki uznać należy istnienie umów międzynarodowych, które zobowiązują państwa członkowskie do zwalczania określonych rodzajów niepożądanej działalności. Natomiast opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej czynności nie są prawnie zabronione (w szczególności na podstawie stosownych umów międzynarodowych). Tym samym nie zachodzi wobec nich wskazywana przez TSUE w powołanych wyrokach przesłanka uzasadniająca wyłączenie spod opodatkowania VAT.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Seks przez Internet opodatkowany VAT

Wirtualna prostytucja nie jest czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. W efekcie trzeba od niej płacić podatek VAT.


W swoich orzeczeniach TSUE uznał natomiast, że co do zasady opodatkowaniu podlegają takie czynności jak handel podrobionymi kosmetykami (sprawa C-3/97 - Goodwin i inni), czy też import i dostawa przemyconego alkoholu (sprawa C-455/98 - Salumets i inni). TSUE wywiódł zasadę opodatkowania tych czynności z zasady neutralności podatkowej oraz z zasady unikania jakichkolwiek zakłóceń konkurencji. W przypadku tych czynności nie można wprowadzać rozróżnienia pomiędzy czynnościami zgodnymi i niezgodnymi z prawem, aby nie stawiać dokonujących czynności nielegalnych w lepszej sytuacji - jako nieopodatkowanych - w stosunku do działających legalnie (np. za zezwoleniem czy po zastosowaniu odpowiednich procedur).
Wyłączenie spod opodatkowania może mieć miejsce jedynie w specyficznych sytuacjach, w których ze względu na szczególne cechy określonych towarów lub określonych usług wykluczona jest konkurencja między sektorem legalnym a nielegalnym. Opodatkowaniu powinny zatem podlegać czynności, które co prawda są niezgodne z prawem, ale mogłyby być dokonane jako legalne.

Interpretując zatem art. 6 pkt 2 ustawy o VAT przy zastosowaniu wykładni prounijnej organ interpretacyjny uznał, że przedmiotowe czynności podlegają opodatkowaniu. Opisana usługa nie jest bowiem czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, niepodlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym zastosowanie znajdzie doń przepis art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: