Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
2015-03-16 12:30
![Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów [© vetkit - Fotolia.com] Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kary-umowne/Kara-umowna-jako-przychod-w-podatkowej-ksiedze-przychodow-i-rozchodow-153036-200x133crop.jpg)
Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów © vetkit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kara umowna w przychodach podatkowych firmy
Definicja przychodu z działalności gospodarczej została określona w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są nim kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.Zatrzymując się jedynie na powyższej regulacji można by zatem dojść do wniosku, że kara umowna staje się przychodem już z chwilą, w której jest ona należna (nawet wówczas, gdy przedsiębiorca jeszcze jej fizycznie nie otrzymał). Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Aby to wyjaśnić, konieczne jest zagłębienie się w kolejne przepisy ustawy. W pierwszej kolejności należy jednak wskazać, ze otrzymane kary umowne stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wskazuje na to wprost art. 14 ust. 2 pkt 4 tejże ustawy.
I tak podstawowe zasady określania momentu powstawania przychodu znalazły się w ust. 1c przytoczonej regulacji.
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
fot. vetkit - Fotolia.com
Kara umowna jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Otrzymaną karę umowną należy wykazać w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Pozostałe przychody” pod datą jej otrzymania. Dowodem księgowym, na podstawie którego ujęty będzie wpis, może być np. wyciąg bankowy potwierdzający otrzymanie kary.
Jeżeli natomiast strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz do roku (o czym mówi ust. 1e przytoczonej regulacji). Co ważne – zasady te stosuje się także do dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu bezprzewodowego (art. 14 ust. 1h ustawy).
W art. 14 ust. 1i ustawy prawodawca wskazał natomiast, w którym momencie powstaje przychód, jeżeli nie pasuje nic innego.
Która z przytoczonych regulacji określi moment powstania przychodu dla kar umownych? Zdaje się, że właściwym jest tutaj ostatni ze wskazanych przepisów. Dlaczego?
Otóż art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy mówi, że przychodem są otrzymane kary umowne. Ustawodawca zatem moment powstania przychodu powiązał tutaj ściśle z momentem faktycznego otrzymania pieniędzy, do czego też odnosi się art. 14 ust.1i ustawy (mówiący, że przychód powstaje w dacie otrzymania zapłaty). Nadto wcześniejsze regulacje odnoszą się ściśle do dostawy towaru bądź wykonania usługi. Kara umowna natomiast nie jest żadną z powyższych.
Otrzymaną karę umowną należy wykazać w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Pozostałe przychody” pod datą jej otrzymania. Dowodem księgowym, na podstawie którego ujęty będzie wpis, może być np. wyciąg bankowy potwierdzający otrzymanie kary.
![Kara umowna przychodem podatkowym także poza działalnością gospodarczą [© apops - Fotolia.com] Kara umowna przychodem podatkowym także poza działalnością gospodarczą](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kary-umowne/Kara-umowna-przychodem-podatkowym-takze-poza-dzialalnoscia-gospodarcza-228171-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)