eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweParkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT

Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT

2015-03-05 13:25

Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT

Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT © T7 Marketing - Fotolia.com

Nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby kwestie użytku prywatnego samochodów służbowych rozumieć podobnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Do takich wniosków doszedł WSA w Krakowie.

Przeczytaj także: Samochód osobowy/ciężarowy w firmie - odliczanie podatku VAT

To zarazem pierwszy i od razu korzystny dla podatników wyrok sądu administracyjnego, który miejmy nadzieję ostudzi zapał fiskusa w pozbawianiu podatników prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi.

W rozpatrywanej sprawie wskazano, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji ulotek, gazetek handlowych itp. materiałów reklamowych na zlecenie ogólnopolskich i lokalnych sieci sklepów, dyskontów, supermarketów czy hipermarketów. Materiały reklamowe dystrybuowane są na terenie całej Polski, nie tylko w dni robocze, ale również w weekendy.

Zlecone zadania w powyższym zakresie spółka wykonuje poprzez swoich pracowników tudzież zleca określone czynności podwykonawcom. Niemniej w obu tych przypadkach sprawuje ona nadzór i kontrolę nad prawidłową realizacją zleceń, a także rozwiązuje napotkane trudności i naprawia błędy. Kontrole polegają m.in. na weryfikacji, czy w danym mieście, na danej ulicy faktycznie zostały prawidłowo rozdystrybuowane materiały reklamowe.

fot. T7 Marketing - Fotolia.com

Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT

Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Do takich wniosków doszedł WSA w Krakowie.


Dlatego też spółka niektórym pracownikom lub współpracownikom sprawującym funkcje kontrolne czy nadzorcze, przekazuje pojazdy samochodowe (użytkowane na podstawie umów leasingu), które w myśl przepisów VAT-owskich nie są automatycznie uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Niemniej pojazdy te służą wyłącznie działalności gospodarczej i zostanie dla nich zaprowadzona niezbędna dokumentacja, określona w ustawie o VAT, a potwierdzająca ten fakt. Otóż dla samochodów takich zostaną zaprowadzone ewidencje przebiegu pojazdu, sporządzone zasady korzystania z nich wykluczające użytek prywatny oraz pojazdy zostaną zgłoszone do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Spółka wskazała również, że wprowadza kategoryczny zakaz użytku prywatnego udostępnianych użytkownikom samochodów służbowych (będących samochodami osobowymi), zaś stwierdzone użycie tych pojazdów do celów innych niż działalność gospodarcza, będzie się wiązać przede wszystkim z odpowiedzialnością finansową (w postaci kar), rozwiązaniem umowy z danym użytkownikiem, nałożeniem kar wynikających z Kodeksu pracy w stosunku do pracowników itp. Każdy użytkownik natomiast zostanie obowiązany do podpisania oświadczenia o zapoznaniu się z treścią regulaminu, w tym akceptacji możliwych konsekwencji jego nieprzestrzegania.


W takim stanie faktycznym spółka wystąpiła z pytaniem do fiskusa, czy może odliczać pełną wartość podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami?

Niestety, pomimo sporządzenia regulaminu jak też kontrolowania sposobu korzystania przez spółkę z samochodów, organ wydający interpretację uznał, że spółka może odliczyć jedynie połowę podatku naliczonego z tytułu użytkowania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu oraz od wydatków eksploatacyjnych, a także że nie ma w ogóle prawa do odliczenia go od zakupu paliwa służącego do ich napędu (w okresie do 30 czerwca 2015 r.).
Zdaniem fiskusa zawarcie w regulaminie korzystania z samochodów przez użytkowników obowiązku parkowania samochodów w rejonie miejsca zamieszkania użytkownika powoduje, że istnieje realna możliwość wykorzystywania samochodów do celów prywatnych przez ich użytkowników.

Powyższe w związku z tym nie pozwala na stworzenie jasnych i przejrzystych zasad, z których wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych.


Sprawa ostatecznie trafiła do sądu, który skarcił fiskusa za zbyt rygorystyczne podejście.

Otóż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1834/14 wskazał, że przepisy ustawy o VAT nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić w swojej firmie wyeliminowanie użytku prywatnego używanych w nim pojazdów samochodowych dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Przykładowo może się z tego wywiązać poprzez wprowadzenie regulaminów, umów, zarządzeń, którym będą towarzyszyć dodatkowe działania zabezpieczające ich wykonanie (które powinny być dostosowane do przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: