Odliczenie w zeznaniu podatkowym 2014 darowizny na kościół
2015-03-02 13:10
Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych i nie tylko
Kolejny wymóg dokumentacyjny, to dowód potwierdzający dokonanie darowizny. I tak jeżeli podatnik daruje określoną sumę pieniężną, winno to zostać potwierdzone dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (nie ma możliwości wpłacenia takich pieniędzy np. gotówką w kasie – takie darowizny w ogóle nie będą brane pod uwagę przy korzystaniu z ulgi).
Gdy przedmiotem darowizny nie są pieniądze, darczyńca obowiązany jest posiadać dowód, z którego będą wynikać dane identyfikujące darczyńcę i obdarowanego, wartość przekazanej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu tej darowizny.
Kolejne wymogi dokumentacyjne zawiera ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nią obdarowana kościelna osoba prawna winna przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od jej przekazania sprawozdanie o przeznaczeniu jej na działalność charytatywno-opiekuńczą.
Co to jest sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na określony cel?
Niestety definicji takiego sprawozdania nie znajdziemy w żadnym z przytoczonych wyżej aktów prawnych. Problematykę tę próbował wyjaśnić za to m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 października 2003 r., sygn. akt SA/Bd 2181/03.
Zdanie sądu ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, poprzez podatnie – cele charytatywno-opiekuńcze – nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania.
Sprawozdanie to bowiem dokument, który powinien zawierać oprócz daty i podpisu osoby go sporządzającej także opis zdarzeń z taką dokładnością, aby organ podatkowy mógł dokonać kontroli opisanych w nim faktów.
Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, przez podanie - "na cele charytatywno-opiekuńcze" nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania, jeśli w oświadczeniach brak jest jakichkolwiek danych na temat takiej działalności.
Nadto im sprawozdanie takie będzie bardziej dokładne i weryfikowalne, tym lepiej.
Ważne jest przy tym to, że wskazanego sprawozdania podatnik nie musi posiadać na moment dokonania odliczenia. Ustawodawca daje na jego sporządzenie bowiem dwa lata i dopiero z chwilą upływu tego terminu winno się ono znaleźć w dokumentacji podatnika.
Docelowo jednak sprawozdanie takie u podatnika musi się znaleźć. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Brak takiego sprawozdania skutkuje koniecznością skorygowania zeznania podatkowego za rok, w którym dokonano odliczenia o wartość darowizny. To z kolei jest równoznaczne z podwyższeniem podstawy opodatkowania i podatku należnego fiskusowi, który trzeba będzie uregulować wraz z odsetkami za zwłokę.
Uwagę na powyższe zwrócił NSA w przytoczonym wyżej wyroku z 2003 r. uznając, że to na skarżących spoczywał ciężar przedstawienia sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, skoro to oni dokonali odliczenia w zeznaniu rocznym.
W związku z tym, na moment dokonania odliczenia w rocznym PIT podatnik musi posiadać dokumenty wymagane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś w ciągu dwóch lat od dokonania darowizny (czyli już po wykazaniu ulgi w zeznaniu podatkowym) musi nadto wejść w posiadanie omawianego sprawozdania.
Dla kogo odliczenie
Wartość odliczenia, wraz z danymi obdarowanego, wykazywana jest w załączniku PIT/O. Formularz ten można dołączać jedynie do formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37 (pomimo tego, że zgodnie art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do skorzystania z odliczenia powinien mieć każdy podatnik rozliczający podatek dochodowy).
Odliczeniu podlegają darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze dokonane także na rzecz innych kościołów, nie tylko katolickiego (który tutaj został użyty jako przykładowy, do omówienia odliczenia). Odliczyć można darowizny na cele charytatywno - opiekuńcze przekazane na rzecz:
- Kościoła Katolickiego,
- Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,
- Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,
- Kościoła Ewangelicko-Reformowanego,
- Kościoła Ewangelicko-Metodystyczny,
- Kościoła Chrześcijan Baptystów,
- Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego,
- Kościoła Polskokatolicki,
- Kościoła Katolicki Mariawitów,
- Kościoła Starokatolicki Mariawitów,
- Kościoła Zielonoświątkowy.
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)