eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKwartalne zaliczki na podatek dochodowy w 2015 r.

Kwartalne zaliczki na podatek dochodowy w 2015 r.

2015-02-11 14:00

Kwartalne zaliczki na podatek dochodowy w 2015 r.

Nie każda firma ma prawo do wpłacania zaliczek za okresy kwartalne © Picture-Factory - Fotolia.com

Każdy przedsiębiorca, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej jak też wybraną metodę rozliczania podatku dochodowego wie, że w trakcie roku jest zobowiązany do wpłacania podatku z tego tytułu (z reguły w postaci zaliczek na podatek). Podatek taki wpłaca się w większości przypadków za okresy miesięczne. Niektórzy mogą rozliczać go także kwartalnie. O wyborze takim trzeba jednak powiadomić fiskusa na początku roku.

Przeczytaj także: Zaliczki uproszczone na podatek dochodowy w 2015 r.

W niniejszym artykule przy tym skupimy się na zaliczkach płaconych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź od osób prawnych (pomijamy zatem zryczałtowane formy opodatkowania).

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każda firma ma prawo do wpłacania zaliczek za okresy kwartalne. To uprawnienie przysługuje bowiem jedynie podatnikom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej oraz małym podatnikom.
Przez małego podatnika rozumie się tutaj podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Na rok 2015 limit ten po przeliczeniu wynosi 5 015 000 zł

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, prawo do opłacania zaliczek za okresy kwartalne mają zarówno ci przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie skalą podatkową jak i podatkiem liniowym. Uprawnienie do zaliczek kwartalnych mają oczywiście także podatnicy CIT.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Nie każda firma ma prawo do wpłacania zaliczek za okresy kwartalne

Zaliczki kwartalne należy wpłacać w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następującego po kwartale, za który zaliczka ta jest wpłacana.


Przydatne narzędzia:
Kalendarz przedsiębiorcy

Jak natomiast regulowane są zaliczki w systemie kwartalnym? Tak samo jak w systemie miesięcznym z tą różnicą, że okresem rozliczeniowym jest tutaj nie miesiąc a kwartał. Mówiąc w uproszczeniu, zaliczkę za dany kwartał wpłaca się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały (rozumiane jako kwartały roku kalendarzowego).
Zaliczki kwartalne należy wpłacać w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następującego po kwartale, za który zaliczka ta jest wpłacana. Zaliczkę za ostatni kwartał wpłaca się do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników PIT jest to każdorazowo 20 styczeń następnego roku. Tak samo jest w przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Warto przy tym również wspomnieć, iż uregulowanie zaliczki za ostatni kwartał roku podatkowego nie jest konieczne, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty podatnik złoży zeznanie podatkowe i dokona zapłaty wynikającego z niego podatku.

Kiedy pierwsza zaliczka


Upływ danego kwartału nie zawsze musi się wiązać z obowiązkiem uiszczenia zaliczki na podatek. Zaliczkę należy bowiem wpłacić dopiero wówczas, gdy ona wystąpi.

Przypomnijmy, że w przypadku podatników opodatkowanych skalą podatkową, obowiązek ich opłacania powstaje począwszy od kwartału, w którym wystąpi dochód przekraczający kwotę powodującą zapłatę podatku (czyli 3 091 zł). Nie można także zapominać o przysługujących odliczeniach (np. składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).

W przypadku podatników opodatkowanych liniowo czy też podatników CIT, zaliczki są opłacane od kwartału, w którym wystąpi dochód, bez względu na jego wysokość (oczywiście korzystający z opodatkowania podatkiem liniowym również w rachunku podatkowym uwzględniają wskazane wyżej składki).

Zawiadomienie fiskusa


Rozliczanie podatku dochodowego kwartalnie jest formą fakultatywną, o wyborze której trzeba zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (zasadą jest płacenie zaliczek na podatek za okresy miesięczne). Jaki jest na to termin?

Podatnicy PIT o kwartalnym wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy zawiadamiają fiskusa w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego. Dlatego też ci, którzy noszą się z takim zamiarem w roku 2015, mają jeszcze czas na złożenie stosownego pisma.

Podatnicy CIT natomiast zawiadomienia dokonują do 20 dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. W praktyce wychodzi na to samo – podatnicy zarówno PIT jak I CIT mają w nowym roku podatkowym jeden miesiąc i 20 dni na złożenie stosownego zawiadomienia.

Podatnicy dopiero co rozpoczynający prowadzenie działalności natomiast zawiadomienie składają w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Raz złożone zawiadomienie o wyborze wpłacania zaliczek kwartalnych dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik w terminach podanych wyżej, zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tych zaliczek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: