Sprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?
2015-02-10 13:49
Sprzedaż samochodu © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka z o.o. zawarła umowy najmu długookresowego oraz średniookresowego na samochody osobowe. Część z nich jest wykorzystywana wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością spółki, inne zaś mogą służyć także użytkowi prywatnemu jej pracowników. Samochody wykorzystywane jedynie w firmie zostały zgłoszone do naczelnika urzędu skarbowego na drukach VAT-26 w ustawowych terminach. Jest dla nich jednocześnie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W następnych miesiącach sukcesywnie były zgłaszane fiskusowi w powyższy sposób kolejne samochody, zaś w stosunku do innych miała miejsce aktualizacja formularzy VAT-26, spowodowana zmianą przeznaczenia ich użytku na cele „mieszane”. Faktury za najem są wystawiane z góry - przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, z dołu - czyli po zakończeniu okresu rozliczeniowego bądź w jego trakcie.
Po upływie okresu najmu samochód jest zwracany do wypożyczalni, przy czym bardzo często po zakończeniu jednej umowy zawierana jest następna, w tym także na ten sam pojazd.
W związku z powyższym zadano pytanie, w jakim zakresie spółce przysługuje prawo do odliczania 100% VAT naliczonego od wydatków z tytułu opłat za najem / leasing samochodów, dla których w trakcie okresu rozliczeniowego zmieniono sposób wykorzystania tych pojazdów z wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności na wykorzystywane w sposób mieszany (czyli również na cele prywatne pracowników), jak i w drugą stronę - ze sposobu mieszanego na wyłącznie związany z prowadzoną działalnością.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Sprzedaż samochodu
Nadto zadano pytanie, czy w dacie zakończenia umowy najmu, leasingu bądź sprzedaży własnego samochodu osobowego, a wykorzystywanego wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, spółka winna dokonać aktualizacji/korekty formularza VAT-26? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Jak wynika z ww. przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Ponadto, aby dokonać odliczenia podatku naliczonego muszą być spełnione łącznie warunki: u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, a nabywca posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Ponadto w treści art. 88 ustawy o VAT ustawodawca wskazał przypadki, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.
Od dnia 1 kwietnia 2014 r. mocą ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014r., poz. 312), zwanej dalej „ustawą nowelizującą”, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)