eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?

Sprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?

2015-02-10 13:49

Sprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?

Sprzedaż samochodu © industrieblick - Fotolia.com

W przypadku gdy podatnik, który złożył naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 o wykorzystywaniu danego pojazdu wyłącznie do celów firmowych, dokona jego sprzedaży, winien dokonać aktualizacji tej informacji. Ponadto jeżeli w trakcie okresu rozliczeniowego związanego z najmem takiego samochodu nastąpi zmiana sposobu jego wykorzystywania na cele mieszane, pełną wartość VAT od czynszu najmu podatnik może odliczyć jedynie proporcjonalnie od tej jego części, która przypada na okres wykorzystywania go jedynie w firmie. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14.11.2014 r., nr IPPP2/443-799/14-2/MM.

Przeczytaj także: Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. zawarła umowy najmu długookresowego oraz średniookresowego na samochody osobowe. Część z nich jest wykorzystywana wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością spółki, inne zaś mogą służyć także użytkowi prywatnemu jej pracowników. Samochody wykorzystywane jedynie w firmie zostały zgłoszone do naczelnika urzędu skarbowego na drukach VAT-26 w ustawowych terminach. Jest dla nich jednocześnie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W następnych miesiącach sukcesywnie były zgłaszane fiskusowi w powyższy sposób kolejne samochody, zaś w stosunku do innych miała miejsce aktualizacja formularzy VAT-26, spowodowana zmianą przeznaczenia ich użytku na cele „mieszane”. Faktury za najem są wystawiane z góry - przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego, z dołu - czyli po zakończeniu okresu rozliczeniowego bądź w jego trakcie.

Po upływie okresu najmu samochód jest zwracany do wypożyczalni, przy czym bardzo często po zakończeniu jednej umowy zawierana jest następna, w tym także na ten sam pojazd.

W związku z powyższym zadano pytanie, w jakim zakresie spółce przysługuje prawo do odliczania 100% VAT naliczonego od wydatków z tytułu opłat za najem / leasing samochodów, dla których w trakcie okresu rozliczeniowego zmieniono sposób wykorzystania tych pojazdów z wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności na wykorzystywane w sposób mieszany (czyli również na cele prywatne pracowników), jak i w drugą stronę - ze sposobu mieszanego na wyłącznie związany z prowadzoną działalnością.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu

W przypadku gdy podatnik, który złożył naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 o wykorzystywaniu danego pojazdu wyłącznie do celów firmowych, dokona jego sprzedaży, winien dokonać aktualizacji tej informacji.


Nadto zadano pytanie, czy w dacie zakończenia umowy najmu, leasingu bądź sprzedaży własnego samochodu osobowego, a wykorzystywanego wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, spółka winna dokonać aktualizacji/korekty formularza VAT-26? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jak wynika z ww. przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ponadto, aby dokonać odliczenia podatku naliczonego muszą być spełnione łącznie warunki: u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, a nabywca posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ponadto w treści art. 88 ustawy o VAT ustawodawca wskazał przypadki, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Od dnia 1 kwietnia 2014 r. mocą ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014r., poz. 312), zwanej dalej „ustawą nowelizującą”, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: