Wniosek o zwrot VAT w budownictwie tylko od zapłaconych faktur VAT
2015-02-05 13:11
Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie: wniosek spadkobiercy
Treść zacytowanych przepisów wskazuje, że osobie fizycznej spełniającej warunki określone w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przysługuje przez określony w ustawie czas prawo do ubiegania się o zwrot ww. wydatków pomimo uchylenia ustawy ten zwrot regulującej. Co istotne – z punktu widzenia rozpatrywanej sprawy – prawo do ubiegania się o zwrot powiązane zostało zarówno z poniesieniem wydatku w określonym czasie jak i udokumentowaniem poniesienia wydatku fakturą wystawioną we wskazanym okresie.
Z treści wniosku wynika, że 18 grudnia 2013 r. została wystawiona dla Wnioskodawcy faktura VAT, natomiast jej zapłata nastąpiła przez Wnioskodawcę dopiero 4 stycznia 2014 r.
Wyjaśnić należy, że na podstawie art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – do zwrotu uprawnia poniesienie wydatków wyłącznie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2013 r. i udokumentowanie ich fakturami VAT wystawionymi w tym okresie.
Użycie przez ustawodawcę w art. 32 ust. 2 spójnika „i” oznacza, że – aby osoba fizyczna mogła ubiegać się o zwrot części wydatków – zarówno poniesienie wydatku, jak i data wystawienia faktury musi mieścić się w określonym przez ustawodawcę czasie.
Skoro ustawodawca przewidział w przepisach, że prawo do zwrotu części wydatków dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturą VAT to oznacza, że na podstawie przywołanej ustawy poniesienie wydatku nie jest tożsame z wystawieniem faktury jak chciałby Wnioskodawca. Poniesienie wydatku w świetle przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym oznacza faktyczną zapłatę, która to zapłata ma jeszcze zostać udokumentowana fakturą VAT.
Przypomnieć należy, że z omawianego prawa do zwrotu mogą skorzystać osoby, które nie występują jako podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1 w celu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. To oznacza, że bez znaczenia pozostaje regulacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na temat zasad księgowania przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wystawionych im faktur. Zasady te mają zastosowanie wyłącznie w przypadku rozliczania kosztów działalności gospodarczej. Przepisy te wprowadzają własną definicję poniesienia kosztu uzyskania przychodów w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z tym przepisem – za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Z treści przepisu jasno wynika, że ma on zastosowanie do osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających koszty uzyskania przychodów.
Przepis nie może więc mieć zastosowania do osób ubiegających się o zwrot niektórych wydatków poniesionych w związku z budownictwem mieszkaniowym. Warunkiem ubiegania się wszak o taki zwrot jest aby wnioskodawca ani jego małżonek nie prowadzili inwestycji i nie dokonywali zakupów jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie czynności, o których mowa w ustawie.
Wnioskodawca nie może zatem powoływać się na zasady prowadzenia księgowości w działalności gospodarczej, bo ta kwestia jest bez znaczenia w przypadku ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W przypadku tego zwrotu ustawodawca wprost przewidział, że wydatek ma zostać poniesiony i ma zostać jeszcze udokumentowany fakturą VAT zaś wnioskujący o zwrot musi obu tych czynności dokonać do końca 2013 r.
Ustawodawca przewidział zatem wyłącznie metodę kasową przy ustalaniu czy wydatek został poniesiony. Nie ma tu odesłania do przepisów o prowadzeniu działalności gospodarczej, co jest zresztą racjonalne, skoro zwrot nie może być elementem prowadzenia przez wnioskodawców tej działalności.
Jeżeli zatem Wnioskodawca nie poniósł wydatku do końca 2013 r., to nie ma prawa rozliczać części podatku VAT wynikającego z faktury, nawet jeśli faktura została wystawiona przed końcem 2013 r. Organ nie neguje prawa Wnioskodawcy do umówienia się ze sprzedawcą o zapłatę w terminie odroczonym, jednak zwraca uwagę, że brak poniesienia wydatku przed końcem 2013 r. pozbawił Wnioskodawcę prawa do rozliczenia takiej faktury na podstawie przywołanych na wstępie przepisów.
Bez znaczenia pozostaje przy tym, że Wnioskodawca jako argumenty podaje, że nie był poinformowany, że wpłatę należy uregulować do końca 2013 r. Warunki skorzystania z prawa do zwrotu jednoznacznie wynikały z przepisów prawa – ustawodawca zastrzegł, że wydatek miał zostać nie tylko poniesiony, ale i udokumentowany fakturą VAT i obie te czynności winny były być dokonane pod rządami przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wnioskodawca zanim skorzystał z odroczonego terminu płatności z łatwością mógł się dowiedzieć o warunkach na jakich możliwy będzie po 31 grudnia 2013 r. zwrot części wydatków poniesionych w związku z budownictwem mieszkaniowym.
Na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, tj. na dotychczasowych zasadach, o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych według harmonogramu określonego w art. 32 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, mają prawo ubiegać się osoby fizyczne, które przed 1 stycznia 2014 r. faktycznie poniosły wydatki i wydatki wynikają z wystawionych do 31 grudnia 2013 r. faktur na zakup materiałów budowlanych.
Analizując przywołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie – wobec niespełnienia wszystkich przewidzianych przepisami prawa warunków uprawniających do omawianej preferencji – Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do złożenia wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym z faktury będącej przedmiotem zapytania. Prawo to – w związku z brzmieniem art. 32 ust. 2 pkt 5 – przysługiwałoby Wnioskodawcy do końca 2018 r. jedynie w sytuacji, gdyby – oprócz faktu posiadania faktury wystawionej w 2013 r. – poniósł faktyczny wydatek również w 2013 r. Skoro faktura VAT została wystawiona w 2013 r., ale Wnioskodawca poniósł faktyczny wydatek za zakup materiałów budowlanych dopiero w 2014 r., to nie można uznać, że spełnił on wszystkie warunki określone w przepisach ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Oznacza to, że zakup przez Wnioskodawcę materiałów budowlanych udokumentowanych fakturą VAT, o jakiej mowa we wniosku, nie uprawnia go do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na ten zakup. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)