Zwrot towaru = wsteczna korekta przychodu i spisu z natury?
2015-02-04 13:35
Zwrot towaru = wsteczna korekta przychodu i spisu z natury? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot towaru to nie tylko korekta przychodu ale i kosztów uzyskania
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca na potrzeby podatku dochodowego zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest także czynnym podatnikiem VAT i na dokonywaną sprzedaż wystawia faktury. Jego kontrahenci będą mieć 6 miesięcy czasu na zwrot towaru u niego zakupionego. Sprzedaż towaru będzie potwierdzona fakturą i ujęta jako przychód w podatku dochodowym w dacie sprzedaży, zaś zwrot będzie dokumentowany fakturą korygującą. Z uwagi na tak długi okres zwrotu, faktury korygujące będą mogły zostać wystawione po zakończeniu roku, w którym wykazano przychód z ich sprzedaży, w tym także po okresie 4 miesięcy od zakończenia danego roku (czyli po upływie terminu przewidzianego dla złożenia rozliczenia podatkowego PIT-36). Wnioskodawca zadał pytanie, czy w przypadku wystąpienia takich korekt będzie miał obowiązek korygowania spisu z natury sporządzonego na koniec danego roku? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
Przydatne narzędzia:
- Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR)
- Faktura korygująca
fot. apops - Fotolia.com
Zwrot towaru = wsteczna korekta przychodu i spisu z natury?
Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1037). W myśl § 2 ust. 1 tego rozporządzenia, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”, są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.
W myśl § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. (…)
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro w wydanej w wyniku rozpatrzenia tego samego wniosku Wnioskodawcy z dnia 1 października 2014 r. interpretacji indywidualnej z dnia 14 stycznia 2015 r. Znak: IBPBI/1/415-1240/14/AP wskazano, że w związku ze zwrotem towarów przez nabywcę Wnioskodawca zobowiązany będzie pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody o wartość zwróconych towarów i w konsekwencji dokonać stosownych korekt w okresie rozliczeniowym (miesiącu, roku podatkowym), w którym pierwotnie wykaże (wykazał) przychód, to w sytuacji, gdy po zakończeniu roku podatkowego otrzyma zwrot sprzedanych uprzednio (w poprzednim roku) towarów handlowych, winien również dokonać stosownej korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towarów podlegających ujęciu w spisie z natury. Korekty tej powinien dokonać poprzez korektę spisu z natury sporządzonego na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego (tj. w przedmiotowej sprawie na dzień 31 grudnia 2014 r). W konsekwencji powyższego, wartość zwróconych towarów poprzez ujęcie w remanencie końcowym zostanie wyłączona z kosztów uzyskania przychodów roku, w którym nastąpiła ich sprzedaż (skorygowana później z powodu ich zwrotu), a jednocześnie poprzez ujęcie w remanencie początkowym następnego roku nastąpi zwiększenie kosztów na dzień 1 stycznia następnego roku podatkowego (tj. 2015 r.). (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)