Usługi audytorskie od kontrahenta zagranicznego z podatkiem u źródła?
2015-02-06 14:01
Zakup usług audytu od kontrahenta zagranicznego - co z podatkiem? © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Transgraniczny zakup usług niematerialnych: kiedy podatek u źródła?
Powyższe dotyczy m. in. płatności z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Katalog usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o PDOP jest przy tym katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie oraz świadczeń o podobnym charakterze. Sformułowanie to uprawnia do przyjęcia, iż za świadczenia o podobnym charakterze należy uznać świadczenia równorzędne pod względem prawnym do wymienionych w ustawie (wskazany katalog obejmuje więc również takie świadczenia, które zasadniczo pod względem prawnym są podobne do wprost wymienionych, lecz mogą być np. inaczej nazywane).fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com
Zakup usług audytu od kontrahenta zagranicznego - co z podatkiem?
Ustawodawca w treści art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o PDOP nie wymienił wprost usług audytu, nie oznacza to jednak, że przychody z tytułu świadczenia tych usług nie podlegają opodatkowaniu u źródła.
Tym samym zakup usług audytu od kontrahenta zagranicznego i wypłata należności z tego tytułu może rodzić obowiązek pobrania podatku u źródła w Polsce (powyższe stanowisko prezentuje np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygn. IPTPB3/423-332/12-4/IR z dnia 4 stycznia 2013 oraz interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach o sygn. IBPBI/2/423-1129/10/BG z dnia 25 listopada 2010 r.).
Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o PDOP, jej regulacje stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przy tym jednak, zastosowanie stawki podatku, wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku, zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Niezależnie od wynikającego z regulacji właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania braku obowiązku pobrania podatku u źródła w Polsce, Spółka będzie natomiast zobowiązana do sporządzenia i przekazania informacji IFT-2/IFT-2R. Na powyższy obowiązek wskazuje bowiem wprost art. 26 ust. 3d ustawy o PDOP.
oprac. : Tomasz Musialski / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)