![Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa 2014: PIT-y do dzisiaj! [© jaaff - Fotolia.com] Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa 2014: PIT-y do dzisiaj!](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zeznania-roczne/Ryczalt-ewidencjonowany-i-karta-podatkowa-2014-PIT-y-do-dzisiaj-150657-200x133crop.jpg)
PIT © jaaff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zeznanie podatkowe gdy brak PIT-11 od pracodawcy i tak obowiązkowe
Większość przedsiębiorców ma jeszcze czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z dochodów za rok ubiegły. Jednak dla części właśnie trwa gorący okres. Mają oni czas na złożenie dokumentów do końca stycznia. Z tym, że – wg przepisów – jeśli ostatni dzień miesiąca przypada na sobotę, niedzielę lub inny ustawowo wolny od pracy dzień, termin upływa pierwszego dnia roboczego po tych dniach wolnych. W tym roku więc będzie to 2 luty.Ryczałtowcy składają PIT-28
Dzisiaj, w poniedziałek upływa termin, kiedy deklaracje za rok ubiegły składają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przypomnijmy, że podatek w ten sposób mogą opłacać niektóre osoby wykonujące działalność gospodarczą, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 150 tys. euro. Stawki podatku zależą od rodzaju wykonywanych czynności w ramach działalności gospodarczej.
Dodatkowo ryczałtem z fiskusem mogą rozliczać się osoby, które uzyskują przychody z dzierżawy, najmu, podnajmu albo innych umów o podobnym charakterze poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tej ostatniej grupy – czyli innych umów – można zaliczyć np. przychody uzyskiwane z reklam pojawiających się na stronach internetowych prowadzonych przez podatników czy na ich blogach.
fot. jaaff - Fotolia.com
PIT
Do 2 lutego deklaracje za ubiegły rok powinny złożyć osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu czy dzierżawy oraz ci, którzy opłacają podatek w formie karty podatkowej
Trzeba także pamiętać, że do opłacania zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych od najmu (i nie tylko – z firmy także) konieczne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Należy to zrobić albo do 20 stycznia roku podatkowego, w którym zamierzamy z tej formy skorzystać (przy wcześniejszym rozliczaniu tych przychodów w inny sposób), albo do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu (ewentualnie do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu). Czyli osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, nie mogą płacić podatku od przychodów ewidencjonowanych.
Przydatne narzędzia:
Formularze rozliczeń rocznych PIT
PIT 16-A wypełniają osoby rozliczające się kartą podatkową
Do 2 lutego deklaracje za rok ubiegły muszą złożyć także osoby, rozliczające się z fiskusem przez kartę podatkową. Ten rodzaj rozliczeń zarezerwowany jest głównie dla osób prowadzących działalność usługową lub wytwórczą, a o wysokości podatku decyduje m.in. zatrudnienie w firmie, wielkość miejscowości, w której firma ma siedzibę, rodzaj działalności itd.
Ostatecznie o stawce decyduje naczelnik urzędu skarbowego, właściwego dla danego przedsiębiorcy, na podstawie powyższych czynników.
Dla osób korzystających z karty przeznaczony jest formularz PIT 16-A.
Elektronicznie lub na papierze
Dokumenty do urzędu skarbowego można składać zarówno drogą elektroniczną, jako że nie wymagają one podpisu kwalifikowanego, jak i w wersji papierowej. W tym pierwszym wypadku podatnik uzyska – również drogą elektroniczną – urzędowe poświadczenie odbioru, będące dowodem złożenia zeznania. Przy zeznaniach papierowych zeznanie można złożyć w urzędzie skarbowym i poprzez pocztę, a także – jak informuje resort finansów na swoich stronach – przez „urzędomaty”, umieszczone np. w urzędach gmin.
Marek Siudaj, Tax Care
![Kilka dni na złożenie PITa: uwaga na utratę preferencji podatkowych [© serq - Fotolia.com] Kilka dni na złożenie PITa: uwaga na utratę preferencji podatkowych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zeznania-roczne/Kilka-dni-na-zlozenie-PITa-uwaga-na-utrate-preferencji-podatkowych-155462-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)