Biura rachunkowe i budowlanka pod lupą fiskusa. Więcej kontroli skarbowych w 2015 r.
2015-02-05 13:10
Doradztwo i budowlanka pod lupą fiskusa © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kontrola podatkowa: pokój i dokumenty firmy
Co najmniej połowa planowanych kontroli zostanie skierowana w tym roku do firm działających w branży doradczej, budowlanej, działalności agentów sprzedaży towarów, nieruchomości, handlu hurtowego pozostałego, produkcji i obrotu metalami i produktami metalowymi, paliwa, recyklingu, motoryzacji, transportu i logistyki, e-handlu i usług informatycznych oraz produkcji i handlu elektroniką.To właśnie tam, jak wynika z Krajowego Planu Działania Administracji Podatkowej na rok 2015, odnotowano w ostatnich latach najwięcej nieprawidłowości i uszczupleń podatkowych.
Doradztwo i budowlanka najbardziej kosztowne dla budżetu
Ministerstwo oszacowało, że wysokie ryzyko nadużyć podatkowych występuje przede wszystkim w branży doradztwa i w branży usług budowlanych. Dotyczy to firm zajmujących się produkcją materiałów budowlanych i świadczących usługi budowlane, a także działalności doradczych, prawnych, księgowych, agencji reklamowych, zajmujących się przeprowadzaniem kontroli, rekrutacją pracowników, przetwarzaniem danych i badaniami rynku. Przeprowadzone w okresie od 01.01.2013 do 31.07.2014 roku kontrole w tych firmach ujawniły blisko 2 mld strat podatkowych (źródło: mf.gov.pl).
Resort przewiduje, że ponowne kontrole w 2015 mogłyby wykazać uszczuplenia na blisko 1,4 mld zł.
fot. apops - Fotolia.com
Doradztwo i budowlanka pod lupą fiskusa
Najczęstsze grzechy przedsiębiorców
Ponad 80% wykrytych w 2013 i 2014 r. uszczupleń miało związek z VAT. Ujawnione błędy dotyczyły wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku, ukrywania dochodów wynikających z wystawionych faktur oraz ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Kontrole wykazały także, że wiele uszczupleń jest związanych z prowadzeniem sprzedaży towarów i usług z pominięciem kas fiskalnych.
W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT, ujawnione nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim braku wpłat zaliczek na podatek dochodowy, nieterminowego regulowania zobowiązań podatkowych i wpisywania w koszty wydatków, które nie stanowią kosztów.
Wyrobić normy
Resort planuje zatem wzmocnienie nadzoru i zwiększenie liczby kontroli podatkowych. Co najmniej 80% kontroli ma być pozytywnych - wynika z protokołu z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z listopada 2014. Celem jest wzrost wpływów budżetowych.
Resort podkreśla jednocześnie, że Ministerstwu zależy na uczciwych przedsiębiorcach, którzy bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa nie mają szans w walce z szarą strefą, tj. firmami wyłudzającymi VAT. Zapowiada również mniej kontroli skarbowych u podmiotów opodatkowanych w formie ryczałtu lub karty podatkowej oraz u płatników podatku dochodowego.
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)