Dla kogo jeden procent?
2015-01-27 16:11
Nie wszystkie organizacje mają prawo do jednego procenta z PIT © Androm - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jeden procent: ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego
Podatnicy 1 procent płaconego podatku dochodowego mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego od 1 stycznia 2004 r. Początkowo – w odniesieniu do dochodów uzyskanych w latach 2003 – 2006 to podatnicy sami musieli wpłacać swoją darowiznę na rzecz wybranej organizacji. Konieczność samodzielnego wykonania przelewu, zachowania dowodów darowizny (niezbędnych w razie kontroli skarbowej) jednak wiele osób zniechęcała do korzystania z tej ulgi.Sytuację zmieniła nowelizacja Ordynacji podatkowej, która przeniosła obsługę wpłat na konto wskazanej przez podatnika organizacji na fiskusa. Począwszy od zeznań podatkowych za rok 2007 przekazania środków na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonują już naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników zawartymi w składanych deklaracjach PIT.
Zbierający na subkonta dostają więcej
Według danych Ministerstwa Finansów za rok podatkowy 2013 (rozliczany do końca kwietnia 2014 roku), na przekazanie 1 procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego zdecydowało się 56 procent podatników składających PIT. Przekazali oni łącznie 506,6 mln złotych. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, na drugim miejscu była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, a na trzecim miejscu Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.
Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wszystkie te organizacje prowadziły zbiórki na tzw. subkonta. System taki pozwala na pomoc konkretnym osobom, podopiecznym fundacji. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, prowadzenie subkont na 1 procent podatku, to najskuteczniejsza metoda zbierania pieniędzy z 1 procenta podatku.
Jeden procent nie dla każdego
1 procent od podatników mogą otrzymywać jednak tylko organizacje mające status organizacji pożytku publicznego. Wykaz takich organizacji jest prowadzony elektronicznie, a tworzy go minister pracy i polityki społecznej na podstawie danych od ministra sprawiedliwości.
W wykazie publikowanym przez MPiPS znajdują się dane organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymywania 1 procent podatku od podatników za rok 2014. Są to organizacje, które otrzymały status OPP do 30 listopada 2014 r. oraz te, które otrzymały status OPP w latach wcześniejszych i wypełniły odpowiednie obowiązki sprawozdawcze.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)